Dominantlık özelliğinin girişimcilik eğilimine katkısında kendini ayarlama ve cinsiyet rolleri algısının etkisi
Affect of self-monitoring and gender roles on the contribution of dominant characteristic to the entrepreneurship tendency
  1. Tez No: 354741
  2. Yazar: NURGÜN ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA İNCİ ARTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Küreselleşme birçok yapısal değişimlere neden olmuştur. Ekonomide oluşan değişimler ve teknolojik ilerlemeler uluslararası ortamda rekabet etmeyi gerektirmektedir. Girişimcilik , hızla değişen ekonomik şartlarda , olumsuzluklara karşı itici bir güç olmaktadır.Girişimciler kaynakları etkin şekilde kullanarak, yenilikçi fikirler üreterek, istihdam olanağı yaratarak ve çeşitli pazarlar oluşturarak ekonominin güçlenmesine büyük katkıda bulunmaktadırlar.Bu nedenle ülkeler girişimciliğe önem vermekte ve desteklemektedirler.Girişimcilikte kadınların yeri ve önemi büyüktür.Gelişmiş toplumlar kadın girişimcilere destek olmaktadırlar.Girişimcilik eğiliminde çevresel ve toplumsal koşulların yanısıra kişilik özellikleri de önem taşımaktadır.Bu nedenle çalışmada girişimcilerin duygusal, bilişsel ve davranışsal özellikleri de ele alınmıştır. Çalışmada , dominantlık kişilik özelliğinin girişimcilik eğilimine etkisi incelenmiştir. Bu etkide, kendini ayarlama ve cinsiyet rollerinin katkısı da analiz edilmiştir.Araştırma 364 kadın girişimcinin cevapları dikkate alınarak yapılmıştır. Dominantlık özelliğinin ,girişimcilik eğilimi ve alt faktörlerinde fark oluşturup oluşturmadığına bakılmıştır. Ayrıca kendini ayarlama ve cinsiyet rollerinin de moderatör olarak fark yaratıp yaratmadığı incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Girişimcilik , Dominantlık Özelliği , Kendini Ayarlama , Cinsiyet Rolleri , Kadın Girişimc
Özet (Çeviri)
Globalization has brought about many structural changes. Changes experienced in economy and technologic progress require competing at the international environment. Entrepreneurship serves as a driving power against the problems under rapidly changing economic conditions.Entrepreneurs greatly contribute to the strengthening of economy by efficiently using the resources , producing innovative ideas,creating employment opportunities, and generating various markets. For this reason, the countries attach importance to and support the entrepreneurship. Women play a significant and big role in the entrepreneurship. The developed communitiessupport female entrepreneurs. Besides the environmental and social conditions, the personal characteristics are also important in the enrepreneurship tendency. Therefore, the emotional, cognitive and behavioral characteristics of entrepreneurs are also considered in this study. The dominant personal characteristic's effect on the entrepreneurship tendency is analyzed in this study. The contribution of self-monitoring and gender roles to this effect is also analyzed. The research has been conducted by taking the answers of 364 female entrepreneurs into account. The dominant characteristic is studies if it makes a difference in the entrepreneurship tendency and sub-factors thereof. Further, self-monitoring and gender roles are also analyzed if they make a difference as moderators. Keywords : Entrepreneurship, Dominant Characteristic, SelfControl, Gender Roles, Female Entrepreneur