Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'de sosyal belediyecilik anlayışı
Social municipality approach in Turkey at the period of integration to Uuropean Union
  1. Tez No: 354769
  2. Yazar: İLKER ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sanayi Devrimi sonrası gelişen ve önem kazanan sosyal politika, ekonomik anlayışa bağlı olarak büyük değişimler yaşamıştır. Bu değişimlerin etkisiyle yerel yönetim birimleri temel sosyal politika aktörleri olarak öne çıkmışlardır. Günümüzde bu rol sürmekle birlikte yerel yönetim birimlerinin sosyal politika sistemi içerisindeki ağırlığı ülkeden ülkeye değişiklikler göstermektedir. Türkiye'de temel yerel yönetim birimleri olarak belediyeler çeşitli hizmetler sunmaktadır. Türkiye'de belediyelerin sosyal politika uygulamaları ise“sosyal belediyecilik anlayışı”olarak adlandırılmakta, her geçen gün yaygınlaştıkları görülmektedir. Bu çerçevede ilgili uygulamaların incelenmesi, bu kavramın gelişiminin ve sorunlarının ortaya konulması gerekmektedir. Bu amaca yönelik olarak bu çalışmada öncelikle sosyal belediyeciliğin teorik temellerini ortaya koymak üzere sosyal politika ve yerel yönetimler ortaya konulmuştur. İkinci bölümde Avrupa Birliği'nde sosyal politika ve yerel yönetimler ile İngiltere, İsveç ve İspanya örneklerinde yerel sosyal politikalara değinilmiş, son bölümde ise Türkiye'de sosyal belediyecilik anlayışının gelişimi anlatılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sosyal Belediye, Belediye, Yerel Yönetim, Sosyal Politika
Özet (Çeviri)
Social policy that developed and gained importance after Industrial Revolution, has had significant changes due to economic approach. With contribution of these changes local governments have emerged as one of basic social policy actors. Nowadays this role of local governments in the social policy systems varies according to approaches of the states. As basic units of local governments in Turkey, municipalities offers many services. Social policies of these municipalities are called as“social municipality approach”and these approach spread day by day. In this context, it is essential to examine services of municipalites in addition to development of concept and problems. For this purpose, in this study firstly local government and social policy concepts has been presented to see social municipality in theory. After social policy and local governments in the European Union has been analysed in addition to local social policies in samples of England, Sweden and Spain, in the final chapter development of social municipality approach in Turkey has been examined. Keywords : Social Municipality, Municipality, Local Government, Social Social Policy