Türkiye'de ulusal devletin değişen algılama biçimleri
Changing perceptions of the national state in Turkey
- Tez No: 354777
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmamda, ulus devletlerin tarihsel gelişimi ve küreselleşme ile ilişkisi, Türkiye örneğiyle birlikte incelenmiştir. Kapitalist birikimin gereği olarak ulus devletlerin ortaya çıkışları ile erken ve geç ulus devletler arasındaki ilişkiler açıklanmaya çalışılmıştır. Devamında, küreselleşme süreci ve beraberinde getirdiği olgular üzerinde durulmuştur. Son olarak ise, ulus devlet ve küreselleşme arasındaki ilişki ile ilgili değişik görüşlere ve bunların eleştirilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis , the historical development of the nation state and its relationship with the globalization investigated acordingly the example of Turkey's case. In genaral, requirements of capital accumulation via early or late captalist development case , thesis have attempted to explain the relationship between capital accumulation and nation-states by way of the intellectual's different approach.