Eskişehir ili bağımsız kamu anaokulları yönetici ve öğretmenlerinin Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliğini benimseme ve uygulanabilir bulma düzeyleri
The level of adoption and applicability of pre-school education institutions regulation for independent public pre-school administrators and teachers in Eskişehir
  1. Tez No: 354787
  2. Yazar: AYSUN BAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KEPENEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırmanın amacı, Eskişehir ili bağımsız kamu anaokullarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği'nin“Personelin Görev, Yetki ve Sorumlulukları”:“Okul Müdürünün Görev, Yetki ve Sorumlulukları”,“Müdür Yardımcısının Görev, Yetki ve Sorumlulukları”,“Öğretmenin Görev ve Sorumlulukları”ve“Nöbetçi Öğretmenin Görev ve Sorumlulukları”ile ilgili hükümleri benimseme ve uygulanabilir bulma düzeylerini ortaya koymaktır. Nicel araştırma yaklaşımıyla desenlenen araştırmanın hedef evrenini Eskişehir ili merkez ilçelerine bağlı 19 bağımsız kamu anaokulunda görev yapan 37 yönetici, 135 öğretmen oluşturmuştur.Araştırmacı tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği Görüş Anketi”aracılığıyla toplanan veriler SPSS 16.0 istatistik paket programı ile çözümlenmiştir. Verilerin istatistiksel analizi yapılırken, alt boyutların benimsenme ve uygulanabilir bulunma düzeylerinin değerlendirilmesinde; aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Yine alt boyutların benimsenme ve uygulanabilir bulunma düzeylerinin, alt amaçlarda belirtilen değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla; t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmış, tek yönlü varyans analizinin ön şartı sağlanmadığında Welch ve Brown-Forsythe testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the level of adoption and applicability by independent public pre-school administrators and teachers working in the city of Eskisehir concerning the provisions related to“duty, authority and responsibility of the school principal”,“duty, authority and responsibility of the assistant school principal”,“duty, authority and responsibility of the teacher”, and“duty, authority and responsibility of the hall monitor teacher”expressed in“duty, authority and responsibility of the staff”of Pre-School Educational Institutions Regulation. The target population of the study, which designed in quantitative research approach, consists of 37 principals and 135 teachers working in 19 independent public pre-schools in central districts in Eskisehir. The whole the target universe had been tried to be involved in the study.The data collected by“Opinion Questionnaire for Pre-School Educational Institutions Regulation”developed by the researcher, were analyzed using SPSS 16.0 statistics package program.During the statistical analysis of the data, in order to find out about the adoption and applicability levels of sub-categories, arithmetic mean and standard deviation were used. Moreover, in order to determine whether the levels of adoption and applicability of sub-categories differ significantly related to the variables mentioned in sub-targets, t-tests and one way ANOVA were used; when one way ANOVA did not meet the prerequisites, Welch and Brown-Forsythe tests were applied.