Konya Sahip Ata Külliyesi çinileri
The tiles of Konya Sahip Ata Complex
  1. Tez No: 354806
  2. Yazar: AYBEN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Çalışmada Konya'da yer alan Sahip Ata Külliyesi'nin çini süslemeleri, teknik, renk, motif ve kompozisyon özellikleri ile değerlendirilmiştir. Yapı; Anadolu Selçuklu Dönemi'ne başkentlik yapmış bir kent olan Konya'da, Anadolu Selçuklu veziri Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından inşa ettirilmiştir. Sahip Ata Külliyesi 13. yüzyılın en önemli eserlerinden birisidir. Yapının çini ve sırlı tuğla süslemeleri, dönemin süsleme anlayışını oldukça iyi yansıtmaktadır. Cami, Hanikah ve Türbe, külliyenin çini ve sırlı tuğla süslemelere sahip yapılarıdır. Bu nedenle tezin konusuna da uygun olarak külliyenin çiniye sahip olan bu yapıları üzerinde durulmuştur. Külliye yapılarındaki çiniler, bulundukları birimlere göre de ayrı gruplar halinde incelenmiştir. Aralarındaki benzerlik ve farklılıklar göz önünde bulundurulmuş; tüm çini kompozisyonları motiflerine, kompozisyon özelliklerine, tekniklerine göre çeşitli alt başlıklara ayrılarak tanımlanmıştır. Konya Sahip Ata Külliyesi'ne ait çiniler yakın dönemde bir tahribata uğramış ve harap olmuşlardır. Ancak yapılan restorasyon sonrasında çinilerin özgün haline uygun bir biçime getirildiği görülmektedir. Bu çalışmayla Konya Sahip Ata Külliyesi çinilerinin günümüze kadarki süreci ele alınmıştır. Bu süreçle birlikte hem çinilerin maruz kaldığı uygulamalar; hem de çinilerin motif ve kompozisyon özellikleri değerlendirilerek yapıya ait çinilerle ilgili kaynak oluşturacak bütüncül bir çalışma hazırlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, decorative tiles of Sahip Ata Complex in Konya was evaluated in terms of technique, color, pattern and composition properties. The architecture; was built by the Anatolian Seljuk vizier Sahip Ata Fahreddin Ali in Konya being the capital city during the Seljuk Anatolian Period. Sahip Ata Social Complex is one of the most important works of the 13th century. The tile and glazed brick decoration of the architecture reflects the sense of decoration pretty well. Mosque, Hanikah and Tomb are the architecture with tile and glazed brick decoration. Therefore, accordingly these buildings of the complex with tiles are the ones taken into consideration. The tiles in Social Complexes were examined in separate groups according to their units. Similarities and differences between them have been taken into consideration; and all tile compositions have been identfied according to their motifs, compositional characteristics and techniques by dividing them into several sub-headings. The tiles of Konya Sahip Ata Complex have been severely destroyed and devastated in recent period. However, after the restoration it is seen that the tiles were brought into their original format. In the present study, the process of the tiles of Konya Sahip Ata Social Complex was considered. Along with the process, the applications that tiles are exposed, as well as the evaluation of the motifs and composition were clarified in order to prepare a holistic source.