Konya Arkeoloji Müzesi'ndeki Roma Dönemi mezar stelleri
Roman grave steles in Konya Archaeology Museum
  1. Tez No: 393123
  2. Yazar: MİYASE ÖZDEMİR EMEKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Konya Arkeoloji Müzesi 1962'de Larende Cad. üzerinde Sahip Ata Külliyesi'nin batı yanında teşhire açılmıştır. Müzede eserler, bahçe ve salonlarda sergilenmek üzere zengin bir depoya sahiptir. Bu çalışmamızda Konya ve çevre bölgelerden müzeye kazandırılan Roma Dönemine ait mezar stelleri toplu olarak ele alınmıştır. Giriş bölümünde Lykaonia Bölgesinin antik yazarlar ışığında coğrafi gelişimi, çalışmamızın konusu ve amacı, çalışmamızda izlenen metodlar, Lykaonia Bölgesinin tarihsel gelişimi hakkında bilgi verildi. Stel tipleri kendi içinde alt başlıklar halinde incelenmiş, Mezar Stellerinde görülen eşyalar hakkında kısa bilgiler verilmiştir.Tez çalışmasının ana kaynaklarından biri olan Mclean, B. H.“Greek and Latin Inscription in the Konya Archeological Museum”adlı yayındır. Mclean yayınında mezar stelleri, lahitler, ostothekler ve sadece kitabeli olan eserleri ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamım Helenistik dönemden farklı olarak Roma dönemine ait mezar stellerinin ikonografik ve stilistik gelişimini incelemektir. Tüm çalışmalar sonucunda elde edilen bilgiler, harita, tablo ve levhalarla desteklenerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Konya Archaeology Museum was opened to display next to the western owner Sahip Ata Complex on the street Larende in 1962. The museum; works, has a rich repository to be exhibited in the garden and lounge. This is my work, Konya and provided to the museum of Roman tomb steles from the surrounding region are discussed in public. In the introduction It describes the geographical development of Lykaoni region in the light of ancient writers, subject matter and purpose of our study, the methods followed in our study were informed about the historical development of Lykaoni region. Stellar types examined in sub-titles in itself, a brief description of goods has been observed in the Grave Stele.The main source of the thesis Mclean belonging to“Greek and Latin Inscription in the Konya Archeological Museum”is broadcast from. McLean broadcast, grave steles, sarcophagi, and is only rated ostotheks works in detail with inscriptions. I study different from the Hellenistic period to the Roman period tomb steles is to examine the iconographic and stylistic development.The information obtained from all study, maps are provided and supported by the table plate.