İkinci yabancı dil olarak Almanca öğreniminde konuşma becerisine etki eden duygu alanı odaklı psikodilbilimsel sorunlar
- Tez No: 354817
 - Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İLKHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde yabancı dil öğrenimi çeşitli sorun ve komplikasyonlardan ötürü - kaçınılmaz olarak- birçok farklı disiplinin alanına girmekte ve bu yönüyle de disiplinler arası bir nitelik ortaya koymaktadır. Bu açılardan Almanca öğrenimine bakıldığında, ortaya çıkan sorunların çalışmamızın amacını teşkil eden konuşma becerisine olan etkisinin ilgili disiplinin kuramlarına başvurularak incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada psikodilbilim ve yabancı dil öğrenimi arasındaki ilişkiyi temel alarak, Almanca konuşma derslerindeki duygu alanı odaklı olan kaygı, bireysel farklılıklar, öğrenme stratejileri, özgüven ve motivasyon gibi konuların, konuşma becerisindeki olumsuz etkileri; Alman dili ve Edebiyatı 3. Ve 4. sınıf öğrencilerinin görüşlerinden yola çıkılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, learning a foreign language inevitably span across various different working fields and reflects a interdisciplinary nature due to certain barriers and complications. Within the aforementioned regard, it is considered that analyzing today's barriers and complications toward learning German Language within the context of related disciplines invokes a great importance. From this perspective, centering on the relationship between psycho-linguistics and learning a foreign language, the effects and impacts of the issues such as, emotion-centric anxiety/fear/hesitation within German Language speaking courses, individual differences, self-confidence (using foreign language) toward the ability of speaking (German Language as a second language) are analyzed within the context of students of German Literature at their last two years of finalizing university degree. As a result of this study/research as well as the gained experiences, it is argued that the aforementioned factors impact students' ability to speak German Language (as a second language). Yet, this study explores the causes and underpinnings of why these factors negatively affect the students.