Kamulaştırmada yargısal denetim
Judicial review of expropriation
  1. Tez No: 354851
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇOBAN ATİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 433
Özet
Kamulaştırma işlemi, bireylerin en temel haklarından biri olan mülkiyet hakkına dokunmasından dolayı, her dönemde ilgi çeken ve tartışılan bir konudur. Kamulaştırmanın yargısal denetimi, diğer idarî işlemlerin yargısal denetimlerinden farklı olarak bir takım özelliklere sahiptir. Kamulaştırmada yargı denetimi, hem idarî yargı organlarınca hem de adlî yargı organlarınca yapılır. 2001 yılında Kamulaştırma Kanunu'nda yapılan değişikliklerle kamulaştırma sistemi neredeyse tümüyle yeniden düzenlenmiştir. 4650 sayılı kanunla yapılan bu değişikliklerden en önemlisi, kamulaştırma konusu taşınmaz malın bedelinin tespiti ve taşınmazın idare adına tescili işlemlerini yerine getirme görevinin, taşınmaz malın bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesine devredilmiş olmasıdır. Bu değişiklikler, kamulaştırma işleminin yargılamasını ve bu işlemden etkilenen kişilerin başvurabileceği yargı yollarını da etkilemiştir. Kamulaştırma, mülkiyet hakkını izale eden bir kurum olması nedeniyle, bu faaliyete ilişkin yetkinin, kanunlara ve insan haklarını düzenleyen uluslararası sözleşmelere uygun olarak kullanılması gerekir. Ayrıca kamulaştırmanın bir kamu faaliyetinin yürütülmesi için, sadece zorunlu olan durumlarda, taşınmaz malikini çok incitmeden uygulanması gerekir. Hukuka ve insan haklarına saygılı bir devlet böyle davranmalıdır.
Özet (Çeviri)
Expropriation in each period is discussed on account of affect on the right of ownership. There are some different characteristics of expropriation judicial review from the other administrative acts judicial review. Expropriation act shall be tried by civil and administrative courts. Expropriation system in Turkey, almost entirely re-arranged with amendments on the Law on Expropriation in 2001 with law numbered 4650. Assessment of value of immovable property and to transfer possesion is done by civil courts. This is the most important of these amendments that has done by law numbered 4650. These amendments effect the judicial review of expropriation and cases about this. Eminent domain must be used in accordance with the laws and international conventions governing human rights. Expropriation should be applied to carry out only compulsory a public activity and it shouldn't hurt the owner of the property. A state that respects for law and human rights must act in this way.