Örgütsel bilgeliğin yaratılmasında dönüşümsel liderliğin rolü üzerine bir çalışma
A study about the roles of transformational leadership on creating organizational wisdom
  1. Tez No: 354850
  2. Yazar: ESRA GÖKÇEN KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR AKGEMCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Günümüz koşullarında artık sadece modern bilgi ve iletişim teknolojisi yatırımlarını yapmak bilgiyi güce dönüştürmede yetersiz kalmaktadır. Örgütlerin artık örgütsel bağlamda bilgeliğe ulaşmaları gerekmektedir. Örgütsel bilgelik, tanımlanması ve ulaşılması zor bir kavramdır ancak varlığı özellikle beklenmedik durumlarda örgütün problem çözme, yeni Unvan icra etme fonksiyonlarında hemen hissedilmektedir. Çalışma örgütsel bilgeliğin yaratılmasında dönüşümsel liderlik ve bilgi yönetimi uygulamalarının rollerini araştırmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde liderlik ve dönüşümsel liderlik kavramları, ikinci bölümünde bilgi ve bilgi yönetimi kavramları, üçüncü bölümde bilgelik ve örgütsel bilgelik kavramları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölüm ise Konya Sanayi Odasına kayıtlı metal ve makine sektöründe faaliyet gösteren işletmelere yönelik olarak yapılan saha çalışmasına ait bulgular verilmektedir. Çalışmanın beşinci ve son bölümü ise araştırma bölümüne dair değerlendirmeleri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
On today's conditions, knowledge and technology investments are insufficient to transform the knowledge to organizational power. Organizations should reach wisdom level in the organizational context. Organizational wisdom is a difficult concept for defining or reaching but its presence felt immediately in unexpected situations and functions of solving problems and performing new tasks. This study seeks to establish roles of transformational leadership and knowledge management applications. In the section part of the study, a concept of leadership and transformational leadership, in the second section, concepts of knowledge and knowledge management has discussed in detail. In the in the third section, concepts of wisdom and organizational wisdom are discussed in detail also. The fourth section of the study is about the methodology of a field survey conducted on the organizations that are active on metals and machinery sectors and registered Konya Chamber of Industry. The last section includes the assessments of research part and results, discussions and advices about whole of the study.