Atatürk Barajı göl alanında kalan taşınmazların kıymet takdiri uygulamalarının değerlendirilmesi
- Tez No: 8284
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ill ÖZ Bu araştırma, 1981 yılında yapımına başlanan Atatürk Barajı'nda yapılan kıymet takdirim ortaya koymak ve Kanuni Kıymet Takdir Komisyonu ile Bilirkişi Kurulu tarafından belirlenen arazi birim fiyatlarını karşılaştırmak amacıyla planlanmıştır. Araştırmada kullanılan 91 parsele ait veriler, Atatürk Barajı Emlâk ve Kamulaştırma Şubesi ve Hukuk İşleri Şube Müdürlüğünden temin edilmiştir. Ele alınan 91 parsele ait münavebe sistemi ve arazi birim fiyatları incelendiğinde; arazi birim fiyatları önceki fiyatlardan 3-4 kat daha fazla olarak hesaplanmıştır. Bu farkın nedenleri aşağıda verilmiştir: - Bazı taşınmazların cinsinin farklı tespit edilmesine bağlı olarak farklı münavebe sistemlerinin gösterilmesi, - Bazı taşınmazlar için ise, aynı münavebe sistemi gösterilmesine rağmen verim, ürün birim fiyatı ve üretim giderleri arasında tutarsızlık olması sonucunda farklı rantlar elde edilmesi, - Kapitalizasyon faiz oranının farklı olarak ele alınması.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of this study is to investigate the reasons of the differences between the land unit prices determined by the Legal Valuation Commission and by the Court Expert Committee at the Atatürk dam. Data of 91 parcels have been provided from the Real Estate and Expropriation section of DSİ and from the Legal Advisement section at the- Atatürk darn. When the land unit prices and rotation system of 91 parcel vere examined, land unit prices were calculated 3-4 times as much than previous prices. The main reasons of this difference are given below: - Some real estates were evaluated in different classes by different commissions and therefore rotation systems differed. -Different commissions calculated different rental values for the same land because of using different values in yields, unit price of products and costs even though the rotation system is the 3ame. -The differences in the capitalization rates.