Açık ve uzaktan eğitimde bir pazarlama iletişimi aracı olarak internet siteleri ve yönetimi
Websites and management as a marketing communication tool in open and distance education
  1. Tez No: 354857
  2. Yazar: GÜLENDAM UYGUÇGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL ŞİMŞEK, PROF. DR. UĞUR DEMİRAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Education and Training, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
Bilgi çağı olarak adlandırılan günümüzde eğitime olan isteğin artması, eğitilecek birey sayısının çoğalması, artan maliyet, kıtlaşan ekonomik kaynaklar, var olan olanakların yetersiz kalması gibi birçok neden, sınırlı maddi kaynaklar ile geniş bir kitleye ulaşmak için etkin bir yol olarak açık ve uzaktan eğitim (AUE) gibi yeni eğitim sistem ve yöntemlerini doğurmuştur. Bireysel özgürlük, sosyal adalet, demokrasi ve eşitlik kavramlarının da giderek önem kazandığı günümüz dünyasında, toplumsal yaşamın her alanına yansıyan hızlı değişim, eğitim alanında yer ve zaman sınırı olmaksızın yaşam boyu eğitim anlayışının gelişmesini sağlamıştır. İletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin eğitim alanında da kullanımı ile birlikte AUE?de, eğitim ortamları çeşitlenmiş, radyo, televizyon, internet, uydu, web, çevrimiçi gibi birçok alanda faaliyet sürdürür hale gelmiştir. Özellikle internetin işin içine girmesi ile çevrimiçi eğitim gibi olanakların ortaya çıkışı, AUE?in büyük bir pazar ve küresel ölçekte bir rekabet ürünü haline gelmesine yol açmıştır. AUE?de Dünya çapında milyonlarca uzaktan eğitim öğrencisi bulunmaktadır ve bu alandaki rakamlar arttıkça, rekabette aynı oranda artmaktadır. AUE kurumlarının, varlıklarını devam ettirebilmek, rekabette geri kalmamak, yeni öğrenciler kazanmak, mevcut öğrencileri ile uzun dönemli sürdürülebilir ilişkiler kurmak için pazarlama iletişimini kullanmaları kaçınılmazdır. Pazarlama iletişiminin, ürün geliştirme aşamasından başlanarak, öğrencilerin mezun olmasına kadar, hatta mezuniyet sonrasında da devam eden biçimde öğrenciyi tam anlamı ile merkeze koyan bir yaklaşımla uygulanması gerekmektedir. AUE kurumlarının, zaman ve mekândan bağımsız hedef kitleleri ile başarılı ilişkiler kurmaları ve sürdürmeleri, günümüz koşullarında kurumsal web siteleri ve sosyal paylaşım siteleri aracılığı ile gerçekleşmektedir. Aynı zamanda AUE kurumları, kurumsal web siteleri aracılığı ile uzaktan eğitim faaliyetlerini de desteklemektedir. Bu nedenle AUE kurumlarının web sitelerini ve sosyal paylaşım siteleri gibi internet platformunda yer alan her türlü temas noktalarını etkin kullanmaları gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı AUE kurumlarının web sitelerini ve sosyal medyayı, pazarlama iletişimi açısından etkin kullanımlarının sağlanabilmesi için AUE kurumlarına internet platformunda pazarlama iletişimi süreçleri yönetimi konusunda bir model önerisi geliştirilmesidir. Bu amaçla AUE veren 18 mega üniversitenin web siteleri 25-30 Kasım 2012 tarihlerinde taranarak içerik analizi yapılmış, aynı zamanda sosyal medya ile olan ilişkileri değerlendirilmiştir. İçerik taraması ile toplanan veriler, analitik hiyerarşi sürecinden geçirilmiş, elde edilen bilgiler ışığında AUE kurumlarının internet platformunu pazarlama iletişimi açısından etkin kullanma durumları ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda üniversiteler arasında bir sıralama yapılmış, internet platformunu en etkin kullanan üniversitenin İngiliz Açık Üniversitesi olduğu görülmüştür. Hindistan ve Çin gibi ülkelerde yer alan, milyonlarca öğrencisi olan birçok üniversitenin internet platformuna yeterince önem vermediği, sadece ülke nüfusları kalabalık olduğu için çok sayıda öğrencileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, referred as information era, there are many reasons cause to establish a new education system and method, called Open and Distance Learning (ODL). Increasing the request in education, the proliferation of the number of individuals need to be trained, increasing the cost of education, diminished economic resources and inadequate education facilities may be considered as important ones among these reasons. To overcome these problems, Open and Distance Learning (ODL) idea was born as an effective way to reach wider audience with the limited financial resources. Concepts such as individual freedom, social justice, democracy and equality are increasingly become important in today's world. This rapid change reflected in all aspects of social life led to the development of the concept of lifelong learning, without time and location limit. Usage of developments in communication technologies also in education, educational environments are diversified in Open and Distance Learning (ODL). Radio, television, internet, satellite communication, web, online courses has become powerful tools in education. Especially the role of internet with the capability of online courses, make Open and Distance Learning (ODL) a big market and has also led to become a competitive product in a global scale. Today, there are millions of distance education students around the world and the increasing numbers on this field, increases the competition at the same rate. Use of marketing communication is inevitable for Open and Distance Learning Institutions, to maintain their existence, not to be back in the competition, to win new students, and to build long-term sustainable relationships with current students. Marketing communications should be applied with the exactly student-centered approach, starting from product development stage, up to graduation of student, and even continuing after graduation. In today's conditions, Open and Distance Learning Institutions establish and maintain successful relationships with target audiences independently from time and location, through corporate websites and social networking sites. At the same time, Open and Distance Learning Institutions also support distance education facilities via the corporate websites. Therefore, Open and Distance Learning Institutions should effectively use all kind of contact tools such as websites and social networking sites on the internet. The aim of this study was to develop a model in the management of marketing communication processes for Open and Distance Learning Institutions in terms of marketing communications to ensure the effective use of internet-based platforms, such as websites and social media. For this purpose, web sites of 18 mega-universities, which use Open and Distance Learning methodologies, scanned with the content analysis, also evaluated their relations with social media, between the dates November 25th ? November 30th, 2012. Data collected by content analysis were evaluated with analytic hierarchy process, and due to the results, effective internet use of the 18 mega-universities were evaluated, in terms of marketing communication. As a result, at the end of the study 18 mega-universities were ranked due to effective use of internet platform, and the British Open University takes the first place in this ranking. In countries such as India and China, many universities, which have millions of students, do not care enough to their internet platforms. Accordingly, it?s concluded that, the crowded number of students of these universities related with the country population not with their success.