Savunma Sanayii bakım onarım faaliyetleri maliyetlerinin iyileştitilmesinde D.K.K.ve lojistik yönetiminin etkileri üzerinde bir araştırma
An investigation about outsourcing maintenance services in Turkish Defence Industry
- Tez No: 354893
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Yaşamın her alanında olduğu gibi artık, işletmeler yoğun küresel rekabet şartlarındafaaliyetlerini yürütebilmek hatta ayakta kalabilmek için ana faaliyetlerine odaklanıpbunun dışında kalan faaliyetlerde Dış Kaynak Kullanımı (DKK) uygulayacaklardır. Yada bütün faaliyetlerini kendi kendine yürütmeye çalışırken hantal bir yapıya sahipolacak bunun kaçınılmaz çıktısı olan ağır maliyetler altında da kalacaktır.Araştırmamızda hem Savunma Sanayiine katkıda bulunabilmek, hem de milliekonomimize bir değer katmak arzusu ile Lojistik Yönetim Sistemi içerisinde BakımOnarım Faaliyetlerinde Dış Kaynak Kullanımı Lojistik faaliyetler yönünden incelenmiş,bulgulardan elde edilen sonuçlardan etkin bir model proje önerilmiştir.Lojistik, amaca ulaşmak için faydalanılacak planlı ve kapsamlı tüm araçlarıkapsamaktadır. Lojistik yönetimi ile, tüm faaliyetlerin verimli bir koordinasyonusağlanmakta ve buradan da Dış Kaynak Kullanımı ile lojistik açıdan kaynak tasarrufusağlanması ve yaratılan kaynakların daha etkin kullanılması amaçlanmaktadır.Projeçalışması 4 aşamadan oluşmaktadır. Birinci bölümde, Lojistik ve lojistik kavramlarıhakkında bilgi verilmiş, ülkemizdeki savunma sanayii mevcut durumu incelenmiştir.Dış Kaynak Kullanımı ( outsourcing ), DKK kullanım alanları, faydaları vemahsurlarının incelendiği ikinci bölümden sonra, üçüncü bölümde ÜlkemizdeSavunma Sanayii içinde DKK uygulamalarına genel olarak yer verilmiş Bakım Onarımhizmetleri, Malzeme Personel ve Maaliyetler konusundaki mevcut uygulama esaslarıdeğerlendirilmiştir. Son bölümde Ülkemizde Bakım Onarım Hizmetlerinin dış kaynakkullanılarak yapılması durumunda elde edilecek fayda ve mahsurlar ortaya konularakkonuyla ilgili önerilerde bulunulmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Lojistik Yönetimi, Dış Kaynak Kullanımı, BakımOnarım, Kademe
Özet (Çeviri)
Nowadays, under the ascending pressure of the business world, enterprises mustoutsource some non core-competence divisions of their business, for the vanquish ofglobal competition worldwide. So, on behalf of the firms advantage they can competewıth other fırms. To accomplish the goals and withstand the weight of the costs whichtend to rise, the need for outsorcing becomes ?a must have?.Logistics generally concerns, all applications that are made, to obtain thefirm?s goal. All procedures planned and done in logical manners, through all theprocesses, that herewith end up acquiring all aimed results is the benefit of LogisticManagement.This research consists of six chapters.Firstly, logistic management is examined semantically, secondly, two casestudies , the Turkish Defence İndustry and NATO is argued in the perspective ofLogistic Management. Thirdly, Outsourcing, its usage areas, pro?s and con?s arediscussed thoroughly. And, a glancing about outsourcing application in our country asa case study , again examined in terms of maintenance fundamentals, which are validhereby . Finally, the question of using outsourcing in terms of maintenence in theTurkish Defence İndustry is argued and some proposals are made on this issue.KEY WORDS: Logistic Management, Outsourcing, Maintenance, Division