Savunma Sanayinde endüstri 4.0 ve öngörücü bakım uygulaması
Industry 4.0 and predictive maintenance in the defense industry
  1. Tez No: 782531
  2. Yazar: YASİN YÜCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK ULAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Toplumsal yaşam ve endüstriler tarihi bir dönüşüm sürecinden geçmektedir. Teknolojik gelişmeler ve hayata etkileri bakımından geçmiş dönemlere kıyasla daha hızlı bir dönüşüm süreci yaşanmakta. Dünya Ekonomik Forumu'na göre, dördüncü sanayi devrimi teknolojilerinin dünya ekonomisine 2025 yılına kadar 3,7 trilyon dolar ek katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Sivil yaşamda kullanılan bir otomobil yada savaş sahasında kullanılan bir tank veya bu gereçlerin üretildiği bir fabrika için bakım/onarım kritik öneme sahiptir. Günümüz karmaşık teknolojik sistemleri için etkili bir bakım/onarım yönetiminin önemi daha da artmaktadır. Endüstri 4.0, yapay zeka, siber fiziksel sistemler vb. teknolojiler tüm endüstriyel süreçlerde olduğu gibi bakım/onarım süreçlerinde de bir dönüşüm başlatmış, bu dönüşümün gözde yöntemlerinden biri öngörücü (kestirimci) bakım olarak öne çıkmıştır. Bakım/onarım süreçlerinin artan önemi sonucunda küresel bakım, onarım ve operasyon (MAINTENANCE, REPAIR, AND OPERATIONS - MRO) pazarı 2020'de 616,01 milyar dolar düzeyine ulaşmış ve 2026 yılına kadar 701,3 milyar dolar düzeyine ulaşması beklenmektedir. NATO 2020 yılı raporuna göre Türkiye savunma bütçesi 13.4 milyar dolardır ve ülkemiz harcamalarının %16,5 lik bölümünü işletme/bakım ve diğer faaliyetlerde sarf etmektedir. Bu oran yaklaşık olarak 2 milyar dolara karşılık gelmektedir. ABD için bu oran % 31.6 düzeyindedir ve ABD nin savunma bütçesinin 784 milyar dolar olduğu göz önünde bulundurulursa ABD bakım, onarım ve diğer olarak sınıflandırılan faaliyetlere 247 milyar dolar harcama yapmıştır. Yeni nesil öngörücü/kestirimci bakım yönetimi sayesinde %25-30 oranında bakım maliyetlerinin azalması, arıza adet ve sürelerinde yaklaşık % 70-% 75 azalma ve arıza kaynaklı duruş sürelerinde % 35-% 45 azalma sağlandığı görülmüştür. Bu çalışmada Endüstri 4.0 , Savunma Sanayi ve yeni nesil bakım süreçlerine yönelik inceleme yapılmış ve örnek bir uygulamaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social life and industries are going through a historical transformation process. In terms of technological developments and their effects on life, there is a faster transformation process compared to previous periods. According to the World Economic Forum, it is predicted that the technologies of the fourth industrial revolution will make an additional contribution of 3.7 trillion USD to the world economy by 2025. Maintenance/repair is critical for an automobile used in civilian life, a tank used on the battlefield, or a factory where these equipment are produced. The importance of an effective maintenance/repair management for today's complex technological systems is increasing. Industry 4.0, artificial intelligence, cyber physical systems etc. Technologies have started a transformation in maintenance and repair processes, as in all industrial processes, and one of the favorite methods of this transformation has come to the fore as predictive maintenance. As a result of the increasing importance of maintenance/repair processes, the global maintenance, repair and operations (MAINTENANCE, REPAIR, AND OPERATIONS - MRO) market reached 616.01 Billion Dollars in 2020 and is expected to reach 701.3 Billion Dollars by 2026. According to NATO's 2020 report, Turkey's defense budget is 13.4 billion USD, and our country spends 16.5% of its expenditures on operation/maintenance and other activities. This rate corresponds to approximately 2 billion US dollars. For the USA, this rate is 31.6%, and considering that the US defense budget is 784 billion dollars, the USA spent 247 billion US dollars on activities classified as maintenance, repair and other. Thanks to the new generation predictive maintenance management, it has been observed that maintenance costs are reduced by 25-30%, the number and duration of breakdowns are reduced by approximately 70%-75%, and downtimes caused by failures are reduced by 35%-45%. In this study, Industry 4.0, Defense Industry and new generation maintenance processes were examined and a sample application was included.