Sabit ve hareketli sistemlerde yüzeye düşen güneş ışınımı değerlerinin incelenmesi
An investigation of solar radiation on surfaces of fixed and tracking systems
- Tez No: 898762
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KAYNAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları arasında en çok kullanılan kaynaklardan biri olan güneş enerjisinin kullanımı, artan enerji ihtiyacı, gelişen çevre bilinci ve güneşlenme potansiyeli ile birlikte ülkemizde de son yıllarda oldukça artmıştır. Bu çalışmada Bursa şehir merkezi ve Uludağ bölgesinin en uygun güneş panel açıları incelenmiş ve bu bölgeler için aylık, mevsimlik ve yıllık olarak en uygun panel açısının tespiti amaçlanmıştır. Daha sonra Bursa için bulunan yıllık en uygun panel açı değeri kullanılarak sabit sistemler ile hareketli güneş takip sistemleri incelenmiştir. Hesap yöntemi olarak sabit sistemler için panel açıları MATLAB programında matematiksel olarak simüle edilmiştir. 0-90 derece aralığındaki her derece için 365 gün ayrı ayrı hesaplanarak, maksimum ışınıma göre açı değerleri tespit edilmiştir. En uygun panel açısı hesaplanırken rakım ve yüzey yansımasının etkileri de incelenmiştir. Yapılan hesaplamalar sonucu Bursa için yıllık optimum panel açısı 34 derece iken Uludağ için bu değer 39 derece olarak bulunmuştur. Aylık olarak incelendiğinde her iki bölge için de en düşük açı değerleri yaz aylarında elde edilirken, kış aylarında panel açı değerleri büyümektedir. Çalışmanın son kısmında incelenen hareketli sistemler ise Bursa bölgesi için incelenmiş olup, yıllık olarak sabit bir açıyla güneş alan panellere kıyasla, Doğu-Batı yönlü takip sisteminde toplam ışınım oranı %13, Kuzey-Güney yönlü takip sisteminde %18,3 ve iki eksenli takip sisteminde %34,6 artış olduğu görülmüştür. Sabit paneller için aylık ve yıllık optimum açıya göre maksimum ışınım miktarı göz önüne alındığında panellerin verimini artırmak için periyodik olarak açılarının değiştirilmesi tavsiye edilir. Hareketli sistemler için ise yatırım maliyeti ve ihtiyaçlar göz önüne alınarak tercih yapılması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, solar energy, one of the most commonly used renewable energy sources, has seen a significant increase in usage in our country, due to the increasing energy demand, growing environmental awareness, and the insolation potential. In this study, the most suitable solar panel angles for the city center of Bursa and the Uludağ region were examined, aiming to determine the monthly, seasonal, and annual optimal panel angles for these regions. Then, using the annual optimal panel angle value found for Bursa, fixed systems and tracking solar systems were analyzed. The panel angles for fixed systems were mathematically simulated in the MATLAB program for each degree in the 0-90 degree range, and the angle values were determined separately for each of the 365 days based on maximum radiation. The effects of altitude and surface reflection were also considered while calculating the optimal panel angle. As a result of calculations, annual optimum panel angle was found 34 degrees for Bursa and 39 degrees for Uludağ. When examined monthly, the lowest angle values for both regions were obtained in the summer months, while the panel angle values increased in the winter months. In the final part of the study, tracking systems were analyzed for the Bursa region, and it was observed that the total radiation increased by 13% in the East-West tracking system, 18,3% in the North-South tracking system, and 34,6% in the two-axis tracking system compared to fixed panels with a constant angle. For fixed panels, it is recommended to adjust the angles periodically for the increase of efficiency based on the maximum radiation amount according to the monthly and annual optimal angles. For tracking systems, it is also advised to make a choice considering the investment cost and requirements.