Hastanede yatan hastalarda vankomisin ve yüksek düzey aminoglikozid dirençli enterokok kolonizasyonunun araştırılması
- Tez No: 355110
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL ESKİTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Kasım 1995- Ağustos 1996 tarihleri arasında çeşitli çalışma guruplarında yüksek düzey streptomisin dirençli (YDSD), yüksek düzey gentamisin dirençli (YDGO), ve vankomisin dirençli (VD) enterokok kolonizasyonu prevalansı araştırılmıştır. Bu amaçla, Mannara Üniversitesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) yatan 45 hastadan ilki ilk 48 saat içerisinde olmak üzere birer hafta arayla alınan,ve çeşitli servislerde yatan, son bir haftadır vankomisin kullanan 35 hastadan tek bir kez alınan rektal sürüntü örnekleri; hastaneye kabul ve antibiyotik kullanım öyküsü olmayan 20 sağlıklı kişiden alınan dışkı örnekleri ve istanbul'un iki ayrı yakasından alınan kanalizasyon örnekleri ile çalışılmıştır. Alınan örnekler Enterococcosel sıvı besiyerinde 24 saat inkübe edilmiş, eskülin hidrolizi yapan koloniler safralı- eskülinli (bile- esculin) agara ve vankomisin(25~g/ml), gentamisin(500~g/m)l, streptomisin(1 OOO~g/ml) içeren Enterococcosel sıvı besiyerlerine ekilerek 48 saat daha inkübe edilmiştir. Bu besiyerlerinde üreme olursa, vankomisin(40jlg/ml), gentamisin(500~g/ml) ve streptomisin(2000~g/ml)içeren beyin- kalp infüzyon (brain- heart infusion) agarlarına pasaj yapılarak bu besiyerlerinde üreyen kökenler değerlendinneye alınmıştır. Kanalizasyon suyu örnekleri toplam koloni sayımı için antibiyotiksiz Enterococcosel agara, dirençli kökenlerin tesbiti için vankomisin(40~g/ml), gentamisin(500~g/ml) ve streptomisin(2000~g/ml) içeren Enterococcosel agarlara ekilmiştir. Dirençli bulunan köken sayısı toplam köken sayısına oranlanarak dirençli köken sıklığı tespit edi/miştir. Safralı- eskülinli agara yapılan pasajdan koloni morfoloji/erine göre seçilen ve çeşitli testlerle enterokok olduğu saptanan kökenlere tm' tayini yapılmıştır. çalışmamızda takip edilen 8 servis hastası hariç tüm hastalarda dışkıda enterokok varlığı saptanmıştır. Su kökenlerin %70', i E. faecalis, %21.5' i E. faecium, %4.1' i E. avium, %3.6' sı E. durans ve %0.6' sı E. gallinarum olarak değerlendirilmiştir. YSÜ' nde yatan 45 hastanın 10' unda (%22). 35 servis hastasının 12' sinde (%34) ve 20 sağlıklı kişinin l' inde (%5) YDSD enterokok kolonizasyonu saptanmıştır. YSÜ'ndeki 45 hastanın l' inde (%2), 35 servis hastasının 7' sinde (%20) YDGD enterokok kolonizasyonu saptanırken, sağlıklı kişilerde bu tip bir, kolonizasyona rastlanmamıştır. Yapmış olduğumuz bu çalışmada, bildiğimiz kadarıyla, Türkiye'de ilk kez takip kültürleri i/e yüksek düzey aminoglikozid dirençli enterokokların hastan_e ortamında kazanııdığı gösterilmiştir. YSÜ 'nde yatan hastalardan' izole edilen 1 YDGD köken ve 10 YDSD kökenin 5 tanesi YSÜ' nde kazanılmıştır. Hastanede 2 haftadan fazla yatan ve son bir 'ay içinde hastaneye kabul öyküsü olan hastalarda yüksek düzey aminoglikozid dirençli enterokoklarla kolonizasyonun anlamlı olarak arttığı saptanmıştır(sırasıyla, p: 0.003, p: 0.02). Çalışma gruplarında taradığımız hastalarda ve kanalizasyon sularında yaptığımız incelemelerde. vankomisine dirençli enterokok kökeni izole edememiş olmakla beraber tarama çalışmalarının sürdürülmesinin dirençli kökenlerin açığa çıkmasının erken tesbiti açısından gerekli olduğuna inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, to assess the prevalence of fe ca i carriage of high leveJ gentamicin- resistant (HLGR), high level streptomycin- resistant (HLSR) and vancamycin resistant (VR) enterocaeci at Marmara University Hospitaı, we obtained rectal swab cultures from 45 patients within 48 hours of admission to medical intensive care un it (ICU) and weekly thereafter. Apoint prevalence survey was alsa performed in 35 medical ward (MW) patients who has been taken vancomycin at least one week and 20 healthy volunteers(HV) not exposed to antibiotics or associated with medical care. Two main sewage treatment plants were alsa evaluated for the presence of resistant strains. After 48 hours of enrichment in Enterocoecosel broth, the samples were subcultured onto Enterocaccosel agar cantaining vancamycin(25Jlg/ml), gentamicin(500Jlglml) and streptomycin(1000Jlg/ml). Plates were further incubated for anather 48 hours and esculin hydrolizing calonies were incculated onto brain heart infusion agar containing vancamycin(40Jlg/rnl), gentamicin(500Jlglml) and streptomycin(2000Jlg/ml). Sewage plant samples were inoculated onto' Enterococcasel agar for calony caunting, and onto Enterococcasel agar containing vancamycin(40Jlg/ml), gentamicin(500Jlg/ml) and streptomycin(2000Jlg/ml). The incidence of resistant strains was determined by us ing the ratio of number of resistant calonies to total number of enterocaccus calonies. Enterocaecal isolates from feacal samples and sewage plants were alsa identified to species level by biochemical tests. All samples cantained enterocaeci except 8 from MW patients receiving vancomycin. Seventy percent of.strains were identified as E. faecalis, 21.5% as E. faecium, 4.1 % as E. avium,3.6% as E. durans and 0.6% as E. gallinarum. 10 of 45 (22%) ICU patients, 12 of 35 (34%) MW patients and 1 of 20 HV were found to be colonized with HLSRenterocacci. One of 45(2%) ICU patients, 7 of 35 (20%). MW patients and none of the HV were found to be colonized with HLGR enterocaeci. The only HLGR isoiate and 5 of 10 HLSR isolates were acquired during ICU stay. Previous admission to the hospital and staying in the hospital for more than 2 weeks were evaluated as significant risk factors for this calanization (p: 0.02 and p: 0.003, respectively). As far as we know, our study was the first one in .Turkey which indicated that resistant enterocaccus strains were nosocamially acquired. Although none of the fe ca i s?mples and the samples from sewage treatment plants in Istanbul revealed VR enterococci, we believe that surveillance studies are necessary for early detection of resistant strains.