Hastanede yatan hastaların dışkılarından izole edilen enterekok cinsi bakterilerde vankomisin, yüksek düzey aminoglikozid ve diğer antimikrobiklere direncin araştırılması
  1. Tez No: 90335
  2. Yazar: AYNUR ENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada Eylül 1998-Temmuz 1999 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nin çeşitli servislerinde tedavi gören hastalarda yüksek düzey streptomisin, yüksek düzey gentamisin ve vankomisin dirençli fekal enterokok kolonizasyonu prevalansı araştırılmıştır. Bu amaçla hastanemizin çeşitli servislerinde yatan ve özellikle yoğun antibiyoterapi gören 115 hastadan dışkı örneği alınmıştır. Alınan örneklerin 100 tanesinde üreyen safra eskülin deneyi pozitif, pirolidonil- beta-naftilamidi (PYR) hidrolize eden, %6.5 NaCFlü ortamda üreyen, katalaz negatif, gram pozitif koklar enterokok olarak tanımlanmış ve klasik yöntemlerin yam sıra BBL Crystal Gram-pozitif paneli (Becton-Dickinson) ile tür tanımlaması yapılmıştır. Klasik yöntemlerle alınan sonuçlar BBL Crystal Gram-pozitif paneli ile alınan sonuçlarla uyumlu bulunmuştur. Buna göre üretilen suşların %59'u E.faecium, %27'si E.faecalis, %9'u E.durans, %2'si E.avium, %1'i E.casseliflavus, %'i E.raffinosus ve %1'i de E.hirae olarak identifiye edilmiştir. Enterokokların beta-laktamaz aktivitesi nitrosefin çubuklanyla araştırılmış ve hiçbir enterokok susunun beta-laktamaz enzimi içermediği anlaşılmıştır. Vankomisine direnç gerek disk difüzyon yöntemiyle gerekse agar tarama yöntemiyle araştırılmış, ancak vankomisine dirençli enterokok susuna rastlanılmamıştır. Enterokoklarda disk difüzyon yöntemiyle 120 p.g gentamisin ve 300 u.g streptomisin diskleri kullanılarak yüksek düzey aminoglikozid direnci araştırılmış ve kökenlerin %16'sında yüksek düzey gentamisin ve %3 8 'inde yüksek düzey streptomisin direnci bulunmuştur. Diğer anibiyotiklere direnç disk difüzyon yöntemiyle araştırılmış ve penisiline %48, ampisiline %36, imipeneme %40, siprofloksasine %26, norfloksasine %16, nitrofurantoine %6, tetrasikline ise %46 oranında direnç bulunmuştur. 61Elde ettiğimiz sonuçlar hastanemizde araştırdığımız dönemde vankomisine dirençli enterokckların fekal taşıyıcılığının olmadığı, ancak yüksek düzey aminoglikozid direnci ve diğer antibiyotiklere karşı direnç oranlarının belirgin şekilde arttığını göstermiştir. Özellikle nozokomiyal enfeksiyonlarda önemli bir neden olan enterokokların vankomisine dirençli kökenlerinde kaynak olarak sıklıkla mikroorganizmanın fekal taşıyıcılığı rol oynamaktadır. Bu nedenledir ki dirençli kökenlerin açığa çıkmasının erken tespiti açısından tarama çalışmalarının periyodik aralıklarla yapılması gerektiğine inanıyoruz. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the prevalance of fecal enterococcus colonization with high level resistance to streptomycin, high level resistance to gentamicin and vancomycin was investigated in various adult in patient wards of Cerrahpaşa Medical Faculty, Medical Center, Istanbul, Turkey, between September 1998 and July 1999. Stool samples were obtained from 1 1 5 patients most of whom were receiving intense antibiotic treatment in the various adult inpatient wards in Cerrahpaşa Medical Faculty. In 100 of the stool samples bile esculine test positive, pyrrolidonyl-beta- naphthylamide (PYR) hydrolizing, catalase negative, gram positive cocci which grew in 6.5% NaCl medium were identified and defined as enterococci. Besides the classical methods, further typing was done with BBL Crystal Gram-positive panel (Becton- Dickinson). The results obtained by the classical methods were in harmony with the results of BBL Crystal Gram-positive panel. According to our results 59% of the isolated species was identified as E.faecium, 27% as E.faecalis, 9% as E.durans, 2% as E. avium, 1% as E.casseliflavus, 1% as E.raffinosus and 1% E.hirae. The beta lactamase activity was tested with nitrocephin sticks and it was found that none of the enterococci had beta-lactamase enzyme. The vancomycin resistance was tested by both the disc diffusion method and the agar screening method. No vancomycin resistance was noted. The high level aminoglycoside resistance was tested by the disc diffusion method using 120 \xg gentamicin and 300 |j.g streptomycin discs. High level resistance to gentamicin was found in 16% of samples. 38% of samples was found to be highly resistant to streptomycin. The resistance to other antibiotics was tested by the disc diffusion method. The resistance to penicillin was 48%, ampicillin 36%, imipenem 40%, ciprofloxacin 26%, norfloxacin 16%, nitrofurantoin 6%, tetracycline 46%. Our resu'ts demonstrated that there is no fecal carriage of vancomycin resistant enterococci in patients from various inpatient wards of Cerrahpaşa Medical Faculty, 63during the time we made our investigation. However, according to our results high level aminoglycoside resistance and resistance to other antibiotics has increased significantly. Enterococci are important factors for nosocomial infections and fecal carriage of the microorganism is especially important in vancomycin resistant types. For this reason we suggest that the screening tests should be done periodically to reveal resistant strains early. 64