Psikometrik testlerin organik nedenlere bağlı olmayan ağız yanması sendromunda (AYS) tanı amaçlı kullanılabilirliği ve tedavi yaklaşımları
Applieability and treatment approaehes of psyehometrie tests Burning Mouth Syndrome (BMS) which not organie origin
  1. Tez No: 355111
  2. Yazar: ATİLA ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÖZBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada subjektif olarak ağız yanması şikayetleri olan 47 Ağız Yanması Sendromu (A YS) olgusu değerlendirilmiş ve ağız semptomları bulunmayan benzer yaş ve cinsiyelte 25 kişilik kontrol grubu oluşturulmuştur. Değerlendirmeye dahil edilen 47 olgunun açlık kan şekeri, Fe++, Fe++ bağlama, B 12 vitamini, Hb, Htc ve bunlara ilave olarak 47 olgunun içinden rastgele seçilen ıo'nun Bı, B2, B6 vitaminieri ve folik asİt değerleri normal düzeylerde bulunmaktaydı. Mikrobiyolojik olarak kandida üremesi tüm olgularda norınal nora düzeyinde bulunmuş, hiçbir vakanın peri-apikal ve panoramik radyografilerinde norınal dışı bulguya rast1anmamıştır. Yine hastaların tümünden yapılan biyopsi incelemeleri normal dokular olarak değerlendirilmiş, sadece ı hastada iltahabi granülasyon dokusu diğer ı hastada ise sikatriks dokusu tanısı konmuştur. Olguların depresyon durumları Zung Depresyon Testi, kaygı durumları ise Spielberger'in Durumluk/Süreklik Kaygı Testi ile ölçülmüştür. Medikal tedavi de hastalardan 4 grup oluşturulmuştur. Çalışma sırasında olgulardan 24'üne sadece Antidepresan (Aurorix veya Prozac), ı2'sine kombine olarak Antidepresan + Trankilizan (Diazem), 23'üne sadece trankilizan, 12'sine ise ak'tif ilaçlarla karşılaştınnak amacıyla plasebo verilmiştir. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası şikayetlerinin şiddet derecesine göre Yanma Skorları belirlenmiştir. Tedavi öncesi ve sonra'a yine aynı şekilde depresyon ve kaygı testleri tekrarlanmıştır. Çalışmada A YS'li hastalarda % 31.9 oranında depresyon bulunmuş olmasına rağmen ortalama değerler ve standart sapmalar göz önüne alındığında tüm hastaların (7c;. 44.ıS'inde durumluk kaygının, 7c 57.88'inde ise süreklik kaygının hayli yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Eşik değerler göz önüne alındığında ise tüm hastaların Cj(, 70.2'sinin durumluk, (L( 63.8'inin süreklik ve % 57.4'ünün de hem durumluk hem de süreklik kaygılarının eşik değerler üzerinde olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar A YS'li hastalarda kaygının depresyondan daha ön planda olduğunu gösterıniştir. A YS grubu ile kontrol grubunun kaygı ve depresyon skorları karşılaştırıldığında, arada anlamlı farkların olduğu görülmüştür. Uygulamalar sırasında en fazla pozitif yanıt tranklizana karşı verilmiştir. Yanma şikayetlerinin yanı sıra AY S olgularının (i{ 42.3 'ünde ağız kuruluğu ile % 46.8'inde tat alma halüsünasyonu (tat sanrısı) olmak üzere yine büyük oranda subjektif şikayetlere rastlanılmıştır. Önemli stres kaynakları olarak ortaya çıkan sıkıntılı yaşam tecrübelerinin AYS hastalarının büyük çoğunluğunda predominant faktörler olarak kabul edilebileceği durumu ortaya çıkmıştır. Medikal tedavinin yanı sıra hastaların bir çoğunun onlarla ilgilenip, dertleşmekten dolayı rahatladıkları gözlemlenmiştir. Çalışmadaki hastaların % 68'inde kanser olma korkusu veya endişesi bulunmasına rağmen sadece 4'ünde bunun A YS için primer etyolojik bir faktör olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study 47 cases of BMS. BMS were assessed subjectiveIy and a control group was formed in wrnch the 25 patients (on similar age and sex) have no intra-oral symptoms. Blood glucose level, Fe++, Fe++ binding, vitamin B 12, Hb and Htc of all cases were normal, besides vHamins of B 1, B2, B6 and folic acid yalues of LO cases choosen casuaHy from 47 cases alsa normaL. Microbiologically, candida reproduction in all cases at norma~ flora level, ıt was seen that there was no abnormal finding in peri-apical and panoranıic radyographies of all cases, and alsa biopsy examinations of the patients were evaluated as normal tissues, but a patient had inflammatory granulation tissue and, anather patient had cicatrix tissue. Depressions of patients was measured by Zung Depression Test and their anxiety was measured by Spielberger's State-Trait tests. The patients were divided into four groups for medical treatment. During the treatment, 24 cases were only given antidepressant (Aurorix or Prozac), 12 cases were given antidepressant combined with tranquillizer (Diazem), 23 cases were only given tranquillizer, and 12 cases were given placebo in order to be compared with active drugs. Buming-scores were determined as the result of severity degree of the patients complaints before and mter treatment. Similarly, depression and anxiety tests were repeated before and after treatment. Although in the study the depression rate of the patients with BMS was 31.9 [7(> when average values and standard deviations consired, it \Vas seen that state a~xiety in 44.25 % and traİt anxiety in 57.88 % of all patients were exteremly high. When cut-off point mlues considered, it“vas found that state anxiety in 70.2 (k, trait anxiety in 63.8 (k and both state and traİt anxiety in 57.4 ck of all patients were higher cut-off point values. These results revealed that anxiety \Yas more pre-domimmt than depression in the patients with BMS. When anxiety and depression scores of BMS group compared with the scores of control group, there \Vere significant differenees between them. During the treatment, most favorable resuIt \Vas obtained by tranquiııezer. In addition to buming-complaints, there \Yere two subjectiye complaints one of which was xerostomia in 42.3 % and the other ”,as tasting hal1ucination in 46.8 (7r. of BMS cases. Expcriencing a difficu1t and troublc life causes stresses for BMS patients and these are predominant factors in most of them. Close relation and contact ,vith patients as \vell as medical treatment was hclpful and useful for these patients. A1though 68 9{,ı of the patients in the studv had cancerophobia or anxiety, it was thought to be a primary etiologic factor for BMS in merely four of the patients.