İnegöl-Oylat jeotermal kaynağının termal turizm açısından değerlendirilmesi
Assessment of İnegol-Oylat geothermal resources in terms of thermal tourism
  1. Tez No: 355407
  2. Yazar: YASİN AKÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KESKİN ÇITIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda gelişmeye ve yaygınlaşmaya başlayan jeotermal kaynaklardan yararlanarak uygulanan termal turizm konusu ele alınmıştır. Bursa ili jeotermal kaynakların sayısı bakımından zengin olup, çalışma kapsamında İnegöl-Oylat jeotermal kaynağının termal turizmde kullanılması değerlendirilmiştir. İnegöl-Oylat jeotermal kaynağının sıcaklık, pH gibi fiziksel özellikleri ve kimyasal su analizleri, kaynağın bulunduğu bölgenin jeolojik ve taşıdığı mineralojik özellikleri ile iklim ve doğal bitki örtüsüyle birlikte termal turizme etkilerine değinilmiş, insan sağlığı için faydaları belirlenmiş, termal turizm kapsamındaki uygulamalar ve etkileri üzerine fikirler önerilmiştir. Lindal diyagramı sıcaklık değerlerine göre sıcak suyun kullanımının belirlenmesinde; 40.6 °C sıcaklığa ve 7.29 pH değerine sahip İnegöl-Oylat kaplıcalarının termal turizmde kullanımının uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the issues of thermal tourism utilizing geothermal resources which are widely developed and applied in recent years are evaluated. Bursa has got rich geothermal resources, and the geothermal resources of Inegol-Oylat used in thermal tourism is resarched. In this purpose, the temperature of the spring, its physical properties such as pH and chemical water analysis, and the effects of this spring to thermal tourism in additon the region's geological and mineralogical features with climate and natural vegetation are mentioned. Furthermore, the benefits of Inegol-Oylat spring for human health, and its effects on thermal tourism practices and ideas have been suggested. According to the diagram temperature in Lindale determining hot water, the geothermal resources of Inegol-Oylat having 40.6 °C temperature and 7.29 pH values is suitable for use in thermal tourism.