Hamitabat kombine çevrim santralinde emisyon miktarlarının tespiti ve emisyonların azaltılması için kullanılabilecek teknikler
Determination of the emissions in Hamitabat combined cycle power plant and techniques that can be used to reduce emissions
- Tez No: 355411
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY HACIHAFIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Son yıllarda, doğalgaz yakan gaz türbinlerinin boyut ve etkinliklerinde artma emisyonlar üzerinde sıkı çevre mevzuatı zemini oluşturdu. Gaz türbin tasarımcıları emisyonları korurken veya azaltırken çevrim verimini iyileştiren sürekli olarak araştırma yapmaktadırlar. Bunlar sık sık çatışan hedefler olduğu gerçeğinden dolayı araştırmalar daha zor gerçekleştirilir. Düşük kirletici madde emisyon oranları elde etmek için, çeşitli yanma öncesi ve yanma sonrası kontrol teknolojilerinden ya tek başına ya da kombinasyon halinde faydalanılmaktadır. Bu çalışmada, Hamitabat Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali'nde kullanılabilecek kontrol teknolojileri ve gaz türbinleri üzerindeki etkileri incelenmektedir. Avantajlar ve dezavantajlar emisyon kontrol teknolojilerinin problemleri ile birlikte detaylı olarak incelenmektedirler.
Özet (Çeviri)
The increase, in recent years, in the size and efficiency of gas turbines burning natural gas has occurred against a background of tightening environmental legislation on the emissions. Gas turbine designers continually research to improve cycle efficiency while maintaining or reducing emissions. These researches are made more difficult by the fact that these are often conflicting goals. To achieve lower pollutant emission rates, a variety of pre-formation and post-formation control technologies have been utilized either individually or in combination. In the study, the control technologies that will be used in Hamitabat Combined Cycle Power Plant and effect on gas turbine have discussed . Avantages and disadvantages have analysed with problems of emissions control techniques in details.