Bazı kullanılmış kozmetik ürünlerinde bulunan mikrofungusların tespiti
Determination of the microfungi in certain cosmetic products that were used
  1. Tez No: 355415
  2. Yazar: DÖNDÜ GÜMÜŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, çeşitli saklama koşullarında kullanılmış kozmetik ürünlerde bulunan mikrofungusların morfolojik yöntemlerle cins düzeyinde tanımlamaları yapılarak, ürünlerdeki mikrofungal çeşitliliğin tespiti amaçlanmıştır. Çalışmada; farklı süre ve koşullarda kullanılmış kozmetik ürünler kullanıcılardan temin edilmiştir. Bu ürünlerin her birinden 5 er adet olmak üzere ruj, allık, rimel, göz farı, göz kalemi, pudra, göz makyaj temizleme ürünü ve roll-on olarak gruplandırılmış ve toplam 40 adet ürün incelenmiştir. Mikrofungus izolatları saf kültür olarak elde edilip yatık PDA besiyerine pasaj alınarak 25°C'de 7 gün inkübe edilmiş ve daha sonra stok kültür olarak +4°C'de saklanmıştır. İnkübasyon sonucunda izole edilen mikrofungusların makroskobik ve mikroskobik incelemeleri yapılarak cins düzeyinde tespiti yapılmıştır. Çalışma sonucunda baskın mikrofungus % 57.9 oranında Penicillium cinsi olup % 23.5 oranında Aspergillus, % 10.3 oranında Cladosporium ve % 8.3 oranında Alternaria cinsleri tespit edilmiştir. Çalışmada incelenen kozmetik ürünlerden en fazla mikrofungus üremesi görülen ürün grupları sırasıyla 76 koloni far, 50 koloni ruj ve 49 koloni pudradır.
Özet (Çeviri)
Determination of the microfungal variety in cosmetic products that have been used is aimed in this study via defining microfungi on cosmetic products used in different storage conditions at the genus level by means of morphological methods. In the study, the cosmetic products used under different conditions for a different period of time were obtained from various consumers. In total, forty products were investigated in groups of blushers, lipsticks, mascaras, eyeshadows, eyeliners, powders, roll-ons and eye-cleaners where each group had five instances. Isolated microfungi obtained in pure culture were incubated at 25°C on PDA-medium and then stored as stock culture at +4°C. The microfungi isolated as a result of incubation are identified to the genus level by microscopic and macroscopic examination. The study showed that the dominant genus were Penicillium (% 57.9) whereas the others were Aspergillus (% 23.5), Cladosporium (% 10.3) and Alternaria (% 8.3). The product groups in which the most microfungi reproduction were seen were eyeshadows (76 colonies), lipsticks (50 colonies) and powders (49 colonies), respectively.