Traktörlerde kullanılan elektro-hidrolik kaldırıcılar için alternatif çeki algılayıcı sistem tasarımı
Design an alternati̇ve draft sensing system for electro-hydraulic lifts which using in tractors
- Tez No: 355426
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR UYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, traktörlerde kullanılan elektro-hidrolik kaldırıcıların yük algılayıcı pimlerinin yerine alternatif daha basit bir tasarım yaparak fonksiyon kaybı olmaksızın aynı işlevin sağlanmasıdır. İlk olarak yük algılayıcı pimin çalışma esnasında montajlı olduğu reaksiyon mesnedine gelen kuvvetler ve reaksiyon mesnedinin bu kuvvetler karşısındaki davranışı incelenmiştir. İnceleme sonucunda alternatif tasarım olarak reaksiyon mesnedi üzerinde Ansys analiziyle tespit edilen uygun noktalara elektriksel strain-gauge uygulaması yapılmıştır. Yük algılayıcı pimlere göre çok daha basit ve düşük maliyetli olan yeni tasarım ile eskisi karşılaştırmalı olarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to design an alternatif draft sensing system both simpler and has the same function instead of load sensing pins of electro-hydraulic lifts which using in tractors. Firstly, the forces acting on reaction support and as a result of the behaviour of reaction support are investigated while the load sensing pin is working. Then, as an alternative design the electric strain-gauges are applied on proper points on reaction support which are determined by using Ansys. The new design which is much simpler according to load sensing pin is tested by compare with the old design.