Further studies on computer automated acces to the F.E.M. rules for crane design
Vınç tasarımı için F.E.M. kurallarına bilgisayarla otomatik ulaşım üzerine yeni çalışmalar
- Tez No: 35543
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
öz VİNÇ TASARIMI İÇİN F.E.M KURALLARINA BİLGİSAYARLA OTOMATİK ULAŞIM ÜZERİNE YENİ ÇALIŞMALAR ALPER, Cenk Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Abdülkadir ERDEN Ocak, 1994, 109 sayfa Vinç tasarım yollarındaki standartlaşma, vinç tasarım uygulamalarında bilgisayar otomasyon yazılımlarının geliştirilmesine olanak tanımaktadır. Vinç tasarım yollarının uygulanmasında ana çaba ve zaman vinç tasarım standartlarının kullanılması için harcanmaktadır. Bu nedenle, tasarım otomasyonu yazılım bütünlüğünün sağlanabilmesi için varolan standartlara otomatik ulaşım gereklidir. Vinç mekanizmaları, vincin tipinden bağımsız olan, benzer mekanik ve elektrik elemanlarından oluşmaktadır. Bu noktadan hareketle, vinçlerin genel tasarım ağacı geliştirilmiştir. Vinçlerin genel tasarım ağacı ve varolan vinç tasarım yollarından vinç tasarım elemanları belirlenmiştir. F.E.M. Kurallarındaki hesaplama yöntemleri ve kuralları ile her tasarım elemanının tasarım yolu gözönünde bulundurularak, herbir vinç tasarım elamanı için bir bağımsız tasarım yolu (IDP) geliştirilmiştir. Bir vinç tasarım yazılımından F.E.M. Kurallarına hızlı ve doğru ulaşım sağlayabilmek için, tasarım elamanı ve bağımsız tasarım yolu konulan temel alınarakbütünleşik INDEPENDENT_DESIGN_PRO ve DES_CRANES/FEM_RULES yazılımları geliştirilmiştir. Yazılımlar IBM uyumlu kişisel bilgisayarlar için Borland C++ derleyicisi kullanılarak C++ dilinde geliştirilmiştir. DES_CRANES/FEM_RULES modüler (birimsel) bir yazılımdır. DES_CRANES/FEM_RULES yazılımının birimleri, F.E.M. Kurallarındaki hesaplama yollarını ve kurallarını içermektedir. Öte yandan, INDEPENDENT_DESIGN_PRO yazılımı bağımsız tasarım yollan (IDP) kanalıyla DES_CRANES/FEM_RULES yazılımının birimlerine ulaşımı sağlayan bir geçiş yazılımıdır. Bağımsız tasarım yollan herbir tasarım elemanının tasarım yolu ve veri aktarım dosyasındaki bilgilere göre değişik DES_CRANES/FEM_RULES yazılımı birimlerinin çalışmasını sağlar. Sonuç olarak bütünleşik yazılımların kullanımıyla, tasarım elamanı tasarım yollan ve F.E.M. Kurallarındaki hesaplama yollan ve kuralları gözönünde bulundurularak F.E.M. Kurallarına hızlı ve doğru ulaşım sağlanmış olur. Anahtar Sözcükler : Bilgisayarla Otomatik Ulaşım, Vinç Tasarımı, Bağımsız Tasarım Yolu, Tasarım Elemanı, F.E.M. Kuralları Bilim Dalı Sayısal Kodu : 625.02.07 M
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FURTHER STUDIES ON COMPUTER AUTOMATED ACCESS TO THE F.E.M. RULES FOR CRANE DESIGN ALPER, Cenk M.Sc. in Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Abdülkadir ERDEN January, 1994, 109 pages Standardization in crane design procedures enables designers to develop automation softwares for crane design applications. The main effort and time spent in crane design procedures are for the use of crane design standards, and hence a computer automated access to the available standards is necessary for the completeness of any design automation software. Mechanisms of cranes are composed of similar mechanical and electrical components independent of type of cranes. Starting from this fact, an overall component tree of cranes are developed. Design elements (modules) of cranes are derived from the developed component tree of cranes and from the available crane design procedures. For each design element an independent design procedure is developed by considering calculation procedures and rules of the F.E.M. Rules and design procedure of each design element. IllBased on the concepts of design elements and independent design procedures, integrated INDEPENDENT_DESIGN_PRO and DES_CRANES/ FEM_RULES softwares are developed to provide a complete, rapid and accurate access to the F.E.M. Rules from a crane design code. The softwares are developed for IBM compatible PC's in C++ language by using Borland C++.3.1. compiler. DES_CRANES/FEM_RULES software is a modular code. Modules of the software include calculation procedures and rules in the F.E.M. Rules. On the other hand, INDEPENDENT_DESIGN_PRO is an intermediate code which provides access to the DES_CRANES/FEM_RULES software modules from a crane design code in terms of independent design procedures. Independent design procedures provide execution of various DES_CRANES/FEM_RULES software modules by considering design procedure of each design element and available data in the transfer data file (board). As a result, rapid and accurate access to the F.E.M. Rules is assured with the integrated softwares by considering design procedures of each design element and the rules and calculation procedures in the F.E.M. Rules. Keywords : Computer Automated Access, Crane Design, Independent Design Procedures, Design Elements, F.E.M. Rules. Science Code : 625.02.07 IV