Gölbaşı gölleri(Adıyaman)havzası'nın vejetasyonu
Gölbaşi lakes(Adiyaman)basin vegetation
  1. Tez No: 355539
  2. Yazar: ÇİĞDEM EGİLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ZAFER TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Gölbaşı Gölleri Adıyaman il sınırları içindedir. Bu çalışma 2011-2013 yılları arasında yapılmıştır. Sintaksonomik çalışmalar esnasında 39 familya, 109 cins ve 136 taksa tespit edilmiştir. 21 takson C6 karesi için yenidir. Araştırma alanının endemizm oranı % 5'tir. Alanın vejetasyonu Braun-Blanquet metoduna (1932) göre incelendi. Bu çalışma sonucunda 67 örnek parsel değerlendirildi, 7 bitki birliği tespit edildi. Tespit edilen birliklerin hepsi bilim dünyası için yenidir. Birlikler ve onların bağlı oldukları üst kategoriler aşağıdaki gibidir: Sınıf. Querceta ilicis Br.-Bl. 1947 Ordo. Quercetalia ilicis Br.-Bl. 1931 em. Rivaz- Martinez. 1975 Alyans. Quercion frainetto Horvat, 1954 1. Astragalo brachypterii - Quercetum cerridis ass. nova Alyans. Quercion calliprini Zohary 1962 2. Astragalo campylosemae - Quercetum brantii ass. nova 3. Helleboro vesicarii - Styraxetum officinalii ass. nova Sınıf . Molino-Arrhenatheretea elatioris R. Tx. 1937 Ordo. Arrhenatheretalia elatioris Pawl. 1956 4. Dactylorhizo ibericae - Bolboschoenetum maritimii ass.nova Sınıf. Phragmito-Magnocaricetea Klika in Klika & Novák 1941 Ordo: Phragmitetalia Koch 1926 Alyans. Phragmition communis Schmale 1939 5. Dryoptero pallidae - Numpharetum luteae ass. nova 6. Galio cassii - Phragmitetum australidis ass. nova Sınıf. Astragalo–Brometea Quezel 1973 7. Lathyro gorgonii - Juncetum inflexii ass. nova
Özet (Çeviri)
syntaxonomyGölbaşı Lakes are in the province of Adıyaman. This study conducted between the years of 2011-2013. During the studying of syntaxonomic; 39 families, 109 genera and 136 taxa have been identified. 21 taxa are new for C6 square. Endemism rate of the study area is 5%. The vegetation of the area analyzed by the method of Braun-Blanquet (1932). As a result of this study, 67 minimal area analyzed and 7 associations have been identified. All the associations are new to science. Associations and their higher units are as follows: Class: Querceta ilicis Br.-Bl. 1947 Ordo: Quercetalia ilicis Br.-Bl. 1931 em. Rivaz- Martinez. 1975 Alyans: Quercion frainetto Horvat, 1954 1. Astragalo brachypterii - Quercetum cerridis ass. nova Alyans: Quercion calliprini Zohary 1962 2. Astragalo campylosemae - Quercetum brantii ass. nova 3. Helleboro vesicarii - Styraxetum officinalii ass. nova Class: Molino-Arrhenatheretea elatioris R. Tx. 1937 Ordo: Arrhenatheretalia elatioris Pawl. 1956 4. Dactylorhizo ibericae - Bolboschoenetum maritimii ass.nova Class: Phragmito-Magnocaricetea Klika in Klika & Novák 1941 Ordo: Phragmitetalia Koch 1926 Alyans: Phragmition communis Schmale 1939 5. Dryoptero pallidae - Numpharetum luteae ass. nova 6. Galio cassii - Phragmitetum australidis ass. nova Class: Astragalo–Brometea Quezel 1973 7. Lathyro gorgonii - Juncetum inflexii ass. nova