Besni ilçe merkezinin (Adıyaman) coğrafi etüdü
Geoghraphical study of Besni (Adiyaman) district center
- Tez No: 686473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışma alanı, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Orta Fırat Bölümü'nde, Adıyaman ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Fırat Nehri Havzası içerisinde yer alan Besni ilçesi Adıyaman- Gaziantep karayolu üzerinde yer almaktadır. İlçe, Adıyaman il merkezinin 45 km batısında yer almaktadır. Çalışma alanını Doğusunda Adıyaman merkez ilçesi, kuzeyinde Tut ilçesi, batısında ve kuzeybatısında Gölbaşı ilçesi, güneybatısında Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ilçesi, güneyinde Gaziantep ilinin Araban ilçesi ve Şanlıurfa ilinin Halfeti ilçesi ile güneydoğusunda Şanlıurfa ilinin Bozova İlçesi yer almaktadır. İlçe yüz ölçümü 1.330 km2 olup, bunun 13 km2'si ilçe merkezinden meydana gelmektedir. İlçe merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 930 m'dir. Çalışma alanının 1955-2000 yılları arasındaki nüfusunda dalgalanmalar olsa da, genel olarak nüfusta azalmanın aksine bir artış olduğu görülmektedir. Çalışma alanının, 2000 yılında 36.123 kişi olan nüfusu, 2007 yılında % 30 azalarak 24.996 kişiye düşmüştür. Daha sonraki yıllarda artan nüfus, 2020 yılında 36.476 kişiye yükselmiştir. Besni ilçe merkezinin kurulduğu sahanın zemin yapısının gevşek olması ve engebeli arazi yapısı ilçe merkezinin genişlemesini engellemektedir. İlçenin kuzeydoğu ve güneydeki dik yamaçlar, heyelan alanları, sanayi ve ulaşım yollarının etkisiyle, ilçe merkezi daha çok batı yönünde gelişim göstermektedir. Besni ilçesinde temel ekonomik faaliyetler tarım ve hayvancılıktır. İlçe merkezinde ise daha çok hizmet ve sanayi sektörü gelişmiştir. Çalışma alanında, son yıllarda sanayide az da olsa bir gelişimden söz etmek mümkündür. Ancak ilçe dışına yapılan göçleri engellemek ve ilçenin gelişimini hızlandırmak için sanayi yatırımlarına ağırlık verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The field of study is located within the borders of Adıyaman province in the Middle-Euphrates section of the Southeastern Anatolia Region. Besni district, located in Euphrates basin, is on the main road between Adıyaman and Gaziantep It is 45 km west of Adıyaman city center and it neighbors Tut district of Adıyaman in the north, Golbasi in the west and northwest, Pazarcik district of Kahramanmaras in the southwest, Araban district of Gaziantep and Halfeti district of Sanliurfa in the south, Bozova district of Sanliurfa in the southeast and Adıyaman center in the east. The surface area of the district is 1.330 km2 and 13 km2 of which is in the district's center. The altitude above sea level of the district's center is 930 m. Although there have been fluctuations in the population of the study field between 1955-2000, a constant increase rather than a decrease is observed. The population of the study field dropped to 24.996 in the year 2007 with a margin of 30% decrease compared to the year 2000 which was 36.123. However, the population increased in the following years and reached 36.476 in the year 2020. The population of the district is 77.732 and 36.476 of those live in the district's center while 41.256 of those reside in other towns. Besni District's city center's growth is hindered due to its being founded on loose ground and being surrounded by rough terrains. District's center is mainly growing into the west because of industrial and transportation roads and northeastern and southern parts of the city are surrounded by sheer slopes and landslide sites. The main economic activity of Besni district is agriculture and farming. But in the district's center main means of living are rather dependent on service and manufacturing sectors. It is possible to mention a recent slight increase in manufacturing investments in the District's center. However, industrial investments should be concentrated on to boost the growth of the city and stop external migration.