İki lazer demeti ile etkileşen tam tuzaklanmış üç düzeyli iyonun kuantum dolaşıklık ve kuantum lineerliğinin incelenmesi
Quantum entanglement and quantum dynamics of a three level full trapped ion under a time-dependent interaction with two laser beams
- Tez No: 355545
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RASİM DERMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bileşik kuantum sistemlerin tamlı bir özelliği olan dolaşıklık, alt sistemler arasında yerel-olmayan etkileri açıklar. Bu, kuantum bilişim kuramında enerji kadar gerçek yeni bir kaynak olarak kullanılır. Bu tezde tam tuzaklanmış iyon-fonon sistemindeki kuantum dolaşıklık ve kuantum lineerlik, ikinci mertebeden Lamb-Dicke parametresinin içinde teorik olarak incelenmiştir. Tam iyon-fonon sisteminde bulunmuş kuantum lineerlik 10 figür aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu grafiklerde birinci ve ikinci mertebeden Lamb-Dicke parametresi aracılığıyla kuantum lineerlik karşılaştırılmıştır. Dolaşıklığın bir derecesi olan kuantum entropinin uzun yaşamlı olduğu gösterilmiştir. Kuantum dolaşıklığın değeri bir ile sıfır arasında değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Entanglement that is a holistic property of compound quantum systems manifests nonlocal correlations between subsystems. It is used as a new resource as real as energy in quantum information theory. In this thesis, the quantum entanglement and quantum linearity in full trapped ion-phonon system are theoretically explained in second order terms of the Lamb-Dicke parameter. In this analyzed quantum linearity created in the full ion-phonon system with respect to 10 figures. We have compared the quantum linearity via first and second order terms of Lamb-Dicke parameter.It is shown by quantum entropy that the entanglement degree has long survival. The quantum entanglement reaches the value 1 and drops to zero.