Çift geçişli erbiyum katkılı fiber yükselteçlerde gürültü faktörünün azaltılması
Reduction of the noise figure at the double-pass erbium doped fiber amplifiers
  1. Tez No: 355557
  2. Yazar: ZÜHAL ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çift geçişli erbiyum katkılı fiber yükselteçler (EKFY) kullanılarak geleneksel düzeneklere göre daha yüksek bir çıkış sinyal kazancı elde edilmektedir. Bu sayede optik haberleşme sisteminin iletim mesafesi artmaktadır. Ancak çift geçişli sistemlerde sinyalin erbiyum katkılı fiberden (EKF) iki kez geçmesi ile daha yüksek kazanç elde edilirken, gürültü faktörü de sinyalle birlikte artmaktadır. Bu tez çalışmasında, çift geçişli C band EKFY?de gürültü faktörü ve kazanç değerlerinin iyileştirilmesi gösterilmiştir. Bu amaçla tasarlanan EKFY düzenekleri giriş sinyal gücü seviyesi ve sinyal dalga boyu değerleri değiştirilerek, simüle edilmiş ve deneysel olarak kazanç spektrumları ve gürültü faktörleri incelenmiştir. Sonuç olarak önerilen sistem ile kazanç arttırılırken, gürültü faktöründe düşüş elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
By using double pass erbium doped fiber amplifiers (EDFA), a higher output signal gain is obtained in comparison to conventional configurations. By this method, transmission range of an optical communication system is increased. However, whilst a higher gain is achieved in double-pass systems with the passing of the signal twice through the erbium doped fiber (EDF), the noise figure increases in parallel with the signal. In this study, the improvements of the noise factor and gain values in double pass C band EDFA are demonstrated. For this purpose, the designed EDFA configurations were simulated and the gain spectrums and noise factors were investigated experimentally by changing the input signal power and signal wavelengths. As a result, it was obtained that whilst the gain increased with the proposed system, the noise factor reduced.