Sosyal güvenlikte tevkifat ve e-kesinti programının bilişim yönüyle değerlendirilmesi
Agricultural disruption in social security and e-stoppage software's investigation of information
- Tez No: 355556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOPLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bilişim teknolojileri kurumların bilgiye hızlı ulaşmasını sağladığı gibi, ürün geliştirme sürecinin kısalmasında da etkisi büyüktür. 73 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına hizmet eden Sosyal Güvenlik Kurumu da bilişim teknolojilerini aktif olarak kullanan kamu kurumlarından biridir. Tezde sosyal güvenlik mevzuatı ve vergi kanunlarındaki tevkifat kavramı üzerinde durularak, Kurumda tevkifat uygulamasının bilişim yönünden geçmişten günümüze gelişimi incelenmiş ve 2013 yılı temmuz ayında işletime açılan e-Kesinti programı değerlendirilmiştir. Türk vergi sisteminde tevkifat gelirler ve harcamalar üzerinden olmak üzere birçok alanda kullanılırken, sosyal güvenlik sisteminde 4/b tarım sigortalılarının sattıkları ürün bedellerinden prim borçlarına mahsuben kesinti yapılması anlamına gelmektedir. Tezin amacı, mevzuat ışığında Kurumun tevkifat işlemleri için kullandığı e-Kesinti programının bilişim yönüyle değerlendirilmesidir. e-Kesinti programı ile ana makinede PL/1 kodu ile çalışan TGEC programının kullanımı yeni bildirim listeleri için sonlandırılarak, Kurumun maliyeti azaltılmıştır. Intranet ve internette 2 ayrı uygulama olarak çalışıp Java yazılım dili ile geliştirilen program kullanıcıya kolaylık ve görsellik sağlamıştır. Ayrıca program, kesinti tutarlarının Kurum ve sigortalı hesaplarına süresi içerisinde ve tam olarak intikali, tarımsal ürün satanlardan borçlu olanların ve borç miktarlarının tespit edilmesi, tarımsal kesintiden muaf olanların tespiti ile yanlış ve yersiz olarak yapılmış kesinti tutarlarının hak sahiplerine iadesi konularında uygulamayı kolaylaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
Information technology provide rapid access to information in organizations and it is effective in shortening the product development process. Social Security Administration where it serves 73 million citizens of Republic of Turkey is one of the public institutions actively use information Technologies. In thesis, stoppage analyzed in terms of information from past to present in Social Security Administration and E-Stoppage software which is began to be used in March of 2013 described. In the social security system, stoppage is making cuts to agriculture sector insurance products they sell for less their debts. e-Stoppage software reduced usage of TGEC software which works with PL/1 code on mainframe. In this way, the organization reduced cost. In the intranet and internet, it works as two separate applications with the Java programming language visual user-friendly. The software has to be easy to work at Provincial Directorates of Social Security Administration and instead of the black color display screen which is used TGEC software using the new software led to an increase of visuality. Accounting procedures are also automatically removed from the initiative of the Provincial Directorates of Social Security Administration with E-Stoppage.