Hybrıd ase lıght source optımızatıon usıng unpumped edf: ımpact on spectral propertıes and bıas ınstabılıty ın fıber optıc gyroscopes
Pompalanmamış edf kullanılarak hibrit ase ışık kaynağının optimizasyonu: spektral özellikler ve fiber optik dönüölçerlerdeki sapma kararsızlığına etkisi
  1. Tez No: 967261
  2. Yazar: NİGAR BUSE BOZKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IHOR PAVLOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Erbiyum katkılı fiber (EDF) içeren Yükseltgenmiş Kendiliğinden Emisyon (ASE) ışık kaynakları, yüksek güçleri, incoherent yapıları, geniş bant genişlikleri ve yüksek dalga boyu kararlılıkları nedeniyle sensör teknolojilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. ASE ışık kaynağındaki iyileştirmeler, sapma kararsızlığı gibi dönüölçer çıktılarını doğrudan iyileştirir. Bu çalışmada, çift geçişli ileri ve çift geçişli geri konfigürasyonlar birleştirilmiş ve filtre olarak pompalanmamış erbiyum katkılı fiber eklenerek optimize edilmiştir. Konfigürasyona bir spektral filtrenin entegre edilmesi, ışık kaynağının dalga boyu kararlılığını yaklaşık 14 ppm'den neredeyse 6 ppm'ye düşürdü. –25°C ve +60°C'deki termal testler, zorlu çevresel koşullar altında EDF filtreli konfigürasyon için gelişmiş dalga boyu kararlılığını ortaya koydu. Dahası, ortalama sapma kararsızlığı değeri, tek eksenli taktik seviye bir dönüölçerde filtreleme tekniği kullanılarak %36 oranında iyileştirildi. Bu sonuçlar, EDF filtrenin ASE performansında ve sensör çıktılarında önemli rolünü göstererek, sistemlerindeki ışık kaynaklarını sistemin özel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde optimize etmek için değerli çıkarımlar sağlıyor.
Özet (Çeviri)
Amplified Spontaneous Emission (ASE) light sources with erbium-doped fiber (EDF) are commonly used in sensor technologies due to their high power, incoherent nature, wide bandwidth, and high wavelength stability. Improvements in the ASE light source directly enhance the gyroscope outputs, including bias instability. In this study, double-pass forward and double-pass backward configurations are combined and optimized by adding an unpumped erbium-doped fiber as a filter. The integration of a spectral filter into the configuration decreased the wavelength stability of the light source from approximately 14 ppm to nearly 6 ppm. Thermal tests at –25°C and +60°C revealed enhanced wavelength stability for the configuration with an EDF filter under extreme conditions. Furthermore, the average bias instability value is improved by 36% using the filtering technique in a single-axis tactical-grade gyroscope. These results demonstrate the significant role of the EDF filter in ASE performance and sensor outputs, providing valuable insights for optimizing light sources in IFOG systems to meet the system's specific needs.