Dizel motor yakıt enjeksiyon sistemi test cihazının elektronik kontrolünün gerçekleştirilmesi
Implementation of electronic control of the diesel engine fuel injection system test device
  1. Tez No: 355572
  2. Yazar: PİRO PAMUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, otomotiv endüstrisinde kullanılan dizel motorların yakıt püskürtme sisteminde ateşleme elamanı olarak kullanılan, pompa ve enjektörlerden altı tanesini eş zamanlı olarak test edebilen bir cihazın elektronik kontrolü tasarlanmış ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen sistem, dizel motorun benzetimini yaparak altı adet pompa ve enjektörün testini aynı anda gerçekleştirmektedir. Uygulama çalışmalarında, pompa ve enjektörlerin dizel motor üzerinde çalışması gözlemlenerek veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler kullanılarak pompa ve enjektörlerin elektronik kontrolü ARM tabanlı denetleyici kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Pompa ve enjektörlerin akım kontrolü PID denetim uygulanarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, electronic control of the fuel injection test device is implemented. Fuel injection pumps and injectors are used as an ignition system devices used in diesel engines in automotive industry. Developed test device has capable of testing six unit pump-injector simultaneously. In application studies, the required data were obtained from operation of the pump and injectors on the diesel engine. Electronic control of the pump and injectors is implemented using observed data. PID control algorithm is used to control of the pump and injectors.