Bilişim teknolojisi(BT) sınıflarında konuşma tanıma teknolojisi ile sınıf otomasyonu
Design of a classroom automation system using speech recognition for IT based classes
  1. Tez No: 355573
  2. Yazar: MUHAMMED AKİF KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Teknolojinin hızlı gelişimi bilişim teknolojilerinin eğitim alanında da daha etkin kullanılmasını sağlamıştır. 1999 yılından itibaren kurulmaya başlayan Bilişim Teknoloji-BT sınıflarının, son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülmeye başlayan F@TİH (Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) projesi ile kurulumu hız kazanmıştır. BT sınıfları, bilgisayar derslerinin uygulamalarında ve diğer derslerin öğretiminde bilgisayarlardan yararlanmak için kullanılan birden fazla bilgisayarın ve buna bağlı projeksiyon, yazıcı vb. araç ve gereçlerin bulunduğu dersliklerdir. Bir çok cihazın yer aldığı ortamda enerji tüketiminin fazla olacağı da bir gerçektir. Bu nedenle cihazların kullanılmadığı süreçlerde kapalı tutulması dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Ancak bunların tek tek kapatılması derslerde istenmeyen süre kayıplarına neden olmaktadır. Ayrıca projeksiyonun yüksek yerlere yerleştirilmesi güvenlik açısından koruma sağlarken kumanda olmadığı ya da sorunlu olduğu durumlarda kullanımını zorlaştırmaktadır. Bilgisayarlar başta olmak üzere bu cihazların ses ile kontrolünün sağlanması ile daha verimli, etkin sonuçlar alınabileceği gibi belirtilen sorunlara da çözüm oluşturabilecektir. Bu nedenle tez çalışmasında BT sınıflarında yer alan bilgisayarın, projeksiyon ve projeksiyon perdesinin açma-kapama işlemlerinin konuşma tanıma teknolojisi kullanılarak ses ile kontrol edilmesi amaçlanmıştır. Bütün bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için projeksiyona ve perdeyi açıp kapatan motorun bağlı olduğu devreye sinyal gönderen bir sinyal gönderici devre, motorun bağlı bulunduğu bir sinyal alıcı devre ve ses tanıma işlemlerinde kullanılmak üzere bir yazılım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology has led to more effective use of ICT in education. Recent years Information Technology-IT classes, which began in 1999, carried out by the Ministry of Education started F @ TIH (Movement of Enhancing Opportunities and Improving Technology) project which built up speed with the configuration. To take advantage of IT classes, which involves tools and utensils in classrooms, computer courses and other applications, computers are used for teaching courses with more than one computer connected to projector, printer, etc. It is also a fact, that a lot of electronics devices in this circle will consume a lot of energy. For this reason, it is an important issue that devices should be closed when not in use. However, shutting down each computer would be a reason for time loss. Additionally, the installation of the projector in high places provides protection, while there may be some difficulties when using it without remote control or when it is broken down. Constructing voice controlled devices, especially computer, would be more productive and would be a solution to such kind of problems. Therefore, in the thesis studies, computer, projector and projection curtain opening and closing operations in IT classes are aimed to be controlled by voice using speech recognition technology. For performing the process, the projections and the opening and closing curtain in the motor cycle that supplies a signal of a signal sending cycle is connected to the motor have been connected to the signal receiving circuit and a voice recognition software has been developed.