Eğitimde içerik yönetim sistemleri ve bir içerik yönetim sisteminin kullanılabilirlik analizi
Contents management systems in education and a content management system availability analysis
- Tez No: 355583
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLIHAN TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İçerik yönetim sistemleri eşzamanlı ya da eşzamansız, metin, grafik, animasyon, ses, video gibi içeriğin öğrencilere etkili bir şekilde aktarılmasında büyük öneme sahiptir. Öğretmenlerin içeriği öğrencilere etkili bir şekilde aktarmalarında geleneksel yöntem tek başına yeterli olmamaktadır. Bunun için öğretmenlerin içerik geliştirme sistemlerini eğitim-öğretim etkinliklerinde kullanmaları gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin kendi derslerinde kullanabilecekleri eğitim yazılımlarını geliştirebilmeleri için; bilgisayar destekli eğitime ilişkin tutumlarını ve eğitim yazılımı geliştirme özyeterlik algılarını belirlemek, TOBII test cihazı kullanılarak özel bir firma tarafından geliştirilmiş olan bir içerik yönetim sisteminin kullanılabilirlik değerlendirmesini yapmak ve bu sistem aracılığıyla eğitim yazılımı geliştirmeleri sağlandıktan sonra eğitim yazılımı geliştirme özyeterlik algılarındaki değişimi ölçmektir. Bu amaçla sırasıyla öğretmenlere; bilgisayar destekli eğitime ilişkin tutumlarını ölçmek için bilgisayar destekli eğitime ilişkin tutum ölçeği, eğitim yazılımlarına karşı algılarını ölçmek için eğitim yazılımı geliştirme öz-yeterlilik algısı ölçeği uygulanmıştır. Bu ölçekler sonucunda öğretmenlerin bilgisayar destekli eğitime yönelik tutumlarının yüksek, eğitim yazılımı geliştirme öz yeterlilik algıların da düşük olduğu görülmüştür. İdeaLStudio içerik yönetim sisteminin kullanılabilirlik analizi yapılmış ve öğretmenlere sistem kullanılabilirlik ölçeği uygulanmıştır. Öğretmenlerin eğitim yazılımlarına karşı yeterliliklerini arttırmak için aynı öğretmenlere ideaLStudio içerik yönetim sisteminin nasıl kullanıldığını tanıtan bir seminer verilmiştir. Daha sonra öğretmenlerden bu içerik yönetim sistemini kullanarak eğitim yazılımı geliştirmeleri istenmiştir. Bu aşamalardan sonra eğitim yazılımı geliştirme öz yeterlilik algısı ölçeği aynı öğretmenlere tekrar uygulanmış elde edilen verilere göre verilen eğitimin ve yazılımın kullanımından sonra öğretmenlerin öz yeterlilik algılarında artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Contents management systems, synchronous or nonsynchronous, have a great importance in transferring effectively to the students the contents such as text, graph, animation, sound, video. Conventional method only is not sufficient for teachers to transfer effectively the content to the students. Therefore, it is essential for teachers to utilize content development systems in education and instruction activities. The purpose of this work is, for teachers to be able to develop their education software in order to use at their own courses, to determine the attitude of teachers toward computer aided education and their perception of education software development, to determine the availability of a content management system developed by a private company and to measure the changing in their perception of education software development after their development of education software is provided through this system. To this end, in order to measure their attitude toward computer aided education, attitude scale relating to computer aided education and in order to measure their perception of education software, education software development self-efficacy perception scale have been applied to the teachers respectively. As a result of these scales, it has been deduced that teachers have high attitude toward computer aided education and they have low perception of education software development self-efficacy. So as to increase the sufficiency of teachers in education software development, a seminar introducing how ideaLStudio content management system is used has been given for the same teachers. Afterwards, the teachers have been asked to develop an education software by using this content management system. After these stages, education software development self-efficacy perception scale have been applied to the teachers again and according to the data obtained, it has been decuded that after the education and usage of software, there has been increase in teachers' perception of self-efficacy.