Akademik personelin intihal problemine karşı görüş ve algıları
Opinions and perceptions of academic staff against plagiarism problem
  1. Tez No: 355584
  2. Yazar: FEVZİ BURAK TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLIHAN TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada yükseköğretimde görev yapan akademik personelin intihal, sebepleri, önlenebilmesi için yapılması gerekenler ile ilgili görüş ve algılarını tespit etmek, bulgulara dayalı olarak problemin genel anlamda ortadan kaldırılabilmesi için çeşitli bulgular doğrultusunda öneriler sunulmaktadır. Bu amaçla, 2013 – 2014 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Ankara ilinde bulunan dört üniversitenin Eğitim Fakültelerinde görevli 262 akademik personelin, intihal problemine karşı algıları arasında cinsiyete, görev yaptıkları üniversitelere, meslekteki yıllarına ve intihal programı kullanımlarına göre durumları incelenmiştir. Bunun için uygulanan veri toplama aracı Avaroğulları (2012) tarafından geliştirilmiştir. Verilerin analizinde demografik veriler için yüzde ve frekans; ölçek maddelerinin genel durumunu belirlemek için ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerlerine bakılmıştır. Ölçek maddeleri ile cinsiyet ve intihal engelleme yazılımının kullanımından oluşan farklılık bağımsız gruplar için kullanılan t testi ile görev süresi ve görev yaptıkları üniversitelere göre oluşan farklılık ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile test edilmiştir. Ayrıca anketin güvenirliğini belirlemek için Cronbach Alpha katsayısı hesaplanmıştır. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre; akademik personelin hemen hemen yarısının intihal engelleme yazılımı kullandığı, kullanmayanların büyük bir kısmı bu konuda eğitim almadıklarını, böyle bir yazılımdan haberdar olmadıklarını ve nasıl kullanıldığını bilmediklerini belirtmişlerdir. Akademik personelin öğrencilerin intihal yapmaları durumunda verilmesi gereken cezalar konusundaki görüşleri incelendiğinde erkek akademisyenlerin ortalamalarının kadın akademisyenlere göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Bu durum erkek akademisyenlerin öğrencilerin intihal yapmaları durumunda cezalandırılmalarıyla ilgili daha kararlı olmalarının bir sonucu olabilir. Sonuç olarak üniversitelerin intihal ile ilgili bir politikaya sahip olmalarının gereği anlaşılmıştır. Ayrıca üniversitelerde bulunan etik kurulların aktif olarak çalışmasının önemli olduğu görülmüş, intihal ile ilgili eğitimlerin, eğitimin alt seviyelerinden itibaren verilmesi gerektiği gibi öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study are; i) to identify the opinions and perceptions of the academic staff working in higher education regarding the plagiarisms, its reasons and the needed steps to be taken to prevent it and ii) building on the evidences, to make proposals towards eliminating the problem in general terms. For this purpose, the situation of 262 academic staff working at the Faculty of Education of the four universities in Ankara for the spring semester of the 2013-2014 academic year was investigated according to gender, universities they work, tenure, and use of plagiarism software. For that, applied data collection tool was developed by Avaroğulları (2012). For the data analysis, percentage and frequency values were measured for the demographic data; and mean, standard deviation, minimum and maximum values were measured to determine the general condition of scale items. The difference occurred between sex and use of the plagiarism prevention software with scale items was tested by t test used for independent groups and the difference occurred according to tenure and the university they work was tested by the one way analysis of variance (ANOVA). In addition, Cronbach's alpha coefficient was calculated to determine the reliability of the questionnaire. According to the findings obtained from the analysis, almost half of the academic staff uses plagiarism prevention software, a large portion of those who do not use states that they do not receive training in this area, they are not aware of such software and they do not know how to use. When the academic staff's opinions about the penalties which must be given in the case of the students do plagiarism are analyzed, it is seen that the average of the male academics is higher than the average of the female academics. This can be a result of male academics are more determined about the penalties in case of students do plagiarism. As a result, the necessity of the universities must have a policy on plagiarism is understood. In addition; it is seen that the active work of the ethical committee at the universities is important, and training about the plagiarism should be provided from the lower levels of the education is presented as recommendation.