Bir mermer yatağı için ayrıntılı rezerv hesaplamasının bir madencilik modelleme yazılımı ile gerçekleştirilmesi
An application of detiled reserve calculation for an actual marble deposit by using mine modelling software
  1. Tez No: 355610
  2. Yazar: ULAŞ ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR AKKOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Madencilik sektöründe üretim planlaması ve jeolojik modelleme çalışmalarında bilgisayarların uzun yıllardır kullanıldığı bilinmektedir. Bununla birlikte, son yıllarda bilgisayar teknolojisi ve yazılım alanında sağlanan gelişmelere bağlı olarak başta Surpac, Datamine, Mintec, Vulcan gibi çok yönlü madencilik paket programlarının sektörde kullanımı giderek artmıştır. Bu çalışmada Adıyaman İli Gerger İlçesi sınırları içerisinde açılması planlanan mermer ocağının, uzunlukları 13 metre ile 34 metre arasında değişen 31 adet sondaja ait veriler kullanılarak, bilgisayar ortamında modellemesi ve rezerv tahmini yapılmıştır. Sahada; A, B ve C olarak belirlenen kalite kategorilerine göre mermer rezervleri sırasıyla 489 636.2 ton, 94 585.0 ton ve 55 931.5 ton olarak saptanmıştır. A kalite mermer rezervinin, orta- iyi düzeyde beklentileri karşılamak üzere ocak verimi %20- 40'u alındığında, satılabilir ürün potansiyelinin 97 927.24 ton ile 195 854.48 ton aralığında gerçekleşeceği tahmin edilmiştir. Bu çalışmada, madenciliğe yönelik kullanılan yazılımlardan Surpac (6.1.2) paket programının işletimi ve program özellikleri kapsamlıca anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
For many years, computers have been used in production planning and geological modeling study in the mining sector. In recent years, the advances in computer technology and software associated with space, the sector has steadily increased use, particularly Surpac, Datamine, Mintec, Vulcan mining software programs are as versatile as. In this study, Adiyaman province Gerger County is scheduled to open within the boundaries of the marble quarry, lengths ranging from 34 meters to 13 meters in 31 drill holes datas used for computer modeling and reserve estimation. In the field, A, B and C categories according to defined quality marble reserves that 489 636.2 tons, 94 585.0 and 55 931.5 tonnes respectively. For A qualitymarble reserve of the middle-best level of efficiency to meet the expectations of 20% to 40%, assuming, potential marketable products was estimated to be between 97 927.24 tons and tons of 195 854.48. In this study, the software used for the mining of the Surpac (6.1.2) package program operation and program features are described comprehensively.