Arıtma tesisi sularının çim bitkisi üzerine etkileri
The effects of treated water on the grass
- Tez No: 355609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmayabancı kökenli çim türlerinin ve bunlardan oluşan karışımların Diyarbakır koşullarında, farklı su kaynaklarında, değişik dozda azotlu gübrelere ve mevsimlere göre tepkisinin tespit edilmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla,2011-2012 yıllarında,Diski Arıtma Tesisinden elde edilen arıtılmış atık su ile kontrol materyali şebeke suyunun, farklı çim karışımları ile bu karışımlara uygulanan farklı azot dozlarının çim örtüsü gelişimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu araştırma, Diski arıtma tesisi sahasında; tesadüf bloklarında bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüş, elde edilen sonuçlar % AÖF testine göre değerlendirilmiştir. Denemeden elde edilen sonuçlara göre; şebeke suyu ile sulanan karışım 1'e, (%40 Lolium perenne+ %30 Festuca arundinacae+%30 Poa pratensis) 5 kg N/da azotlu gübre uygulaması en yüksek kalite değerleri vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine, in the conditions of Diyarbakir province, the reaction of grass species of foreign origin and the mixtures consist of these in different water sources, to different doses of nitrogenous fertilizersaccording to the seasons. For this purpose, in 2011 and 2012,the impacts of the purified water obtained along the treatment in DİSKİ Treatment Plant, the piped water of control material, the different mixtures of grass and the different doses of nitrogenapplied to these different mixtures of grasson the growth of grass cover are examined in this research. This research is conducted inthe field ofthe DiskiTreatment Plant according to split plottest design in the splited randomized complete blockswith 3replications, and the results were evaluated according toLSDtest. According to the resultsobtained from the experiment, the mixture 1 (40 % Lolium perenne+ 30%Festucaarundinacae + 30% Poapratensis)which waswatered withpiped waterhasthe highestquality values with5 kg N/ daof nitrogen fertilizerapplication.