Esnek uzaysal mekanizmaların tasarımı ve sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Design and analysis of compliant spatial mechanisims using finite element method
  1. Tez No: 355621
  2. Yazar: GÖKTUĞ BURAK ÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN PARLAKTAŞ, DOÇ. DR. ENGİN TANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Esnek mekanizmalar son yıllarda çok önem kazanmıştır ve çeşitli avantajlarından dolayı pratikte birçok uygulaması mevcuttur. Ancak düzlem dışı harekete sahip üç boyutlu esnek mekanizmalar konusunda literatürde çok az çalışma bulunmaktadır. Bu tez içerisinde çalışılan mekanizmalar daha önce literatürde yer almamış tamamen özgün mekanizmalardır. Bu çalışmada sahte-rijit-cisim metodu ile link boyları belirlenen esnek mekanizmaların analizi sonlu elemanlar yöntemi ile yapılmıştır. Mekanizmaların hareketi sonucu esnek parçalar üzerinde oluşan reaksiyon kuvvetleri, reaksiyon momentleri, gerilmeler ve deformasyonlar sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak tespit edilmiştir. Mekanizmalar ANSYS Workbench 14.5 versiyonu ile 3 boyutlu olarak lineer olmayan hesaplama yöntemi kullanılarak çözdürülmüştür. Bu projedeki mekanizmaların tasarımlarında kullanılan yöntem literatürde“Pseudo Rigid Body Model”ya da kısaca“PRBM”olarak adlandırılmaktadır. Teorik modellerin sonuçları öncelikle sonlu elemanlar yöntemi (ANSYS programı ile) kullanılarak kontrol edilmiştir. Üretilen prototip mekanizmalardan yapılan ölçümler ile oluşturulan teorik yaklaşımın sonuçları karşılaştırılmış ve önerilen analiz-tasarım metodunun doğruluğu ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Compliant mechanisms have recently been come into prominence and have been used very often in practical applications owing to their various advantages. Nevertheless there are very few studies and data in the literature regarding the spatial compliant mechanisms which can generate out-of-plane motions. The compliant mechanisms described in this thesis focus on entirely distinct and unique mechanisms which have never been addressed in the literature before. In this study analysis of the compliant mechanisms whose lengths are determined by the pseudo-rigid-body model are carried out with the finite element method (FEM). Reaction forces, reaction moments, stress and deformations that occur on flexible segments as a result of the motion of the mechanisms are identified by the finite element method. Mechanisms have been solved in 3-D with ANSYS Workbench version 14.5 using the non-linear calculation method. The method used in the design of the mechanisms in this project is called“Pseudo Rigid Body Model”(PRBM). First the results of the theoretical models have been checked using the finite element method (with ANSYS software). The suggested analysis-design method has been checked by comparing the measurements made on the produced prototype mechanisms and the results of the theoretical approach.