Muhtemel biyolojik aktif tetrahidrokarbazol yapısına sahip açil hidrazon türevlerinin sentezi
Synthesis of possible biological active tetrahydrocarbazole based acyl hydrazone derivatives
- Tez No: 355627
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL OKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tetrahidrokarbazol yapısı birçok biyolojik aktif doğal ürünün yapısında bulunmaktadır. İndol alkaloitleri sınıfına ait olan sübstitüe tetrahidrokarbazol türevlerinin antitümör, antibakteriyel ve antifungal aktiflik gibi bir çok biyolojik aktiviteye sahip oldukları son zamanlarda yapılan çalışmalarda bulunmuştur. Hidrazon yapıları da kendine özgü yapısal özellikleri ile antimikrobiyal, antitüberküloz ve antitümör aktiflik gibi geniş farmakolojik aktiflik göstermelerinden dolayı ilaç kimyasında büyük bir öneme sahiptir. Tetrahidrokarbazol ve hidrazonların çeşitli biyolojik aktifliklere sahip olması bu iki yapının bir araya getirilmesi sonucu sentezlenecek yeni bileşiklerin de biyolojik aktifliğe sahip olabileceğini göstermektedir. Literatürde yapılan çalışmalarda tetrahidrokarbazol grubuna sahip hidrazon türevleri sentezlenmiş ve antibakteriyel aktivite gösterdikleri bulunmuştur. Bu çalışmada literatürden farklı olarak tetrahidrokarbazol grubuna sahip hidrazon türevleri 13a-p indol N-H' ından bağımsız bir şekilde tetrahidrokarbazol halkası üzerinden sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin kimyasal yapıları 1H-NMR, APT-NMR, IR(ATR) spektrumları ve HRMS(ESI) yöntemi ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tetrahydrocarbazole moiety exists in many structures of biological active natural products. In recent studies, it was found that substituted tetrahydrocarbazole derivatives belong to indole alkaloids, have many biological activities such as antitumor, antibacterial and antifungal activities. Also, hydrazones have considerable importance in medicinal chemistry due to their wide range of pharmalogical activities such as antimicrobial, antituberculosis and antitumor activities with their distinctive structural features. Possessing diverse biological activities of tetrahydrocarbazoles and hydrazones display that new compounds which will be synthesized by these two structure combinations, will be able to have wide range of pharmacological activities. In the literature, hydrazone derivatives having tetrahydrocarbazole moiety were synthesized and it was found that they exhibit antibacterial activity. In this work, different from literature, hydrazone derivatives possessing tetrahydrocarbazole moiety 13a-p were synthesized on the C ring of the tetrahydrocarbazole, not on indol N-H. The chemical structure of the synthesized compounds were characterized by 1H-NMR, APT-NMR IR(ATR) spectroscopy and HRMS(ESI) method.