Bazı benzotiyazol türevi bileşiklerin mutajenik potansiyellerinin ames test sistemi ile belirlenmesi
Determination of mutagenic potentials of some benzothiazole derivatives by ames test system
- Tez No: 355640
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN DİRİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışma kapsamında, kematerapötik etkili olabileceği düşünülen 15 adet 2 substitue benzotiyazol türevi bileşiğin Ames test sistemi ile mutajenik aktiviteleri araştırılmıştır. Benzotiyazol türevi kimyasal bileşikler Salmonella typhimurium TA98 ve TA100 suşları kullanılarak Ames /Salmonella test yöntemi ile mutajenik etkileri açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar kontrol grupları ile beraber SPSS programında ANOVA ( Tek Yönlü Varyans Analizi) ve Dunnett T çoklu karşılaştırma testi kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Değerlendirme sonucunda 9 ve 15 numaralı bileşiklerde S.typhimurium TA100 suşunda kuvvetli mutajenik etki söz konusuyken, 7 numaralı bileşik hem S.typhimurium TA98 (150 ve 200 µg/plak) hem de TA100 (50 µg/plak) suşları için mutajenik etki göstermiştir. 13 numaralı bileşikte zayıf mutajenik etki (150 ve 200µg/plak) gözlemlenmiş, 4 numaralı bileşik S.typhimurium TA98 (50µg/plak) suşunda mutajenik etki göstermiştir. 1,2,3,5,6,8,10,11,12 ve 14 numaralı bileşiklerin S. typhimurium TA98 ve TA100 suşlarında mutajenik etkili olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,the mutagenic potentials of 15 numbers of 2 substituted benzothiazole derivatives which might be effective as chemotherapeutic agents were investigated with Ames test system. Mutagenic potential of benzothiazole derivatives was evaluated with Ames /Salmonella test system by using Salmonella typhimurium strains TA 98 and TA 100. The obtained results were analyzed statistically by using ANOVA (One-Way ANOVA) test in SPSS programme with the control groups. As a result of 9 and 15 numbered compounds have shown strong mutagenic effect on S.typhimurium TA100 strain at every dose, 7 numbered compound was found to be mutagenic on both S.typhimurium TA 98 (150 and 200 μg/plaque) and S. typhimurium TA 100 (50 μg/plaque) strains while, 4 numbered compound has mutagenic shown only on S. typhimurium TA98 (50 μg/plaque) strains,13 numbered compound has shown weak mutagenic effect at 150 and 200 μg/plaque. Benzothiazole derivatives numbered 1,2,3,5,6,8,10,11,12 and 14 numbered have not shown mutagenic effect on the S.typhimurium TA 98 and S.typhimurium TA 100 strains.