Mirisetinin peripubertal dönemdeki erkek sıçanlarda tiroid gonadal eksen üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of Myricetin on thyroid gonadal axis of male rats at prepubertal period
- Tez No: 355641
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, sebze ve meyvelerde yaygın bulunan bir flavonoid mirisetinin östrojenik etkisi, 17β östradiyol ile karşılaştırılarak jüvenil/peripubertal erkek sıçanlarda pubertal gelişim ve tiroit fonksiyon analizi yapılarak incelenmiştir. Bu amaçla mirisetin 30 gün süreyle 25 mg/kg/gün ve 50 mg/kg/gün dozlarında, gavaj yoluyla uygulanmıştır. Deney süresince sıçanlarda prepüsyal ayrımın (PPS) gerçekleştiği yaş ve vücut ağırlığı tespit edilmiştir. Deney süresi sonunda sıçanlardan alınan kan örneklerinde tam kan sayımı, serum örneklerinde alanin aminotransferaz (ALT), aspartat transaminaz (AST), üre- nitrojen (BUN), total protein, glikoz, laktat dehidrogenaz (LDH), kreatin ve albumin ile T3,T4 ve TSH seviyeleri ölçülmüştür. Testis, epididimis, seminal vezikül, prostat ve tiroit dokularının ağırlıkları kaydedilmiş ve rölatif organ ağırlıkları hesaplanmıştır. Dokularda oluşabilecek histopatolojik etkiler ışık mikroskobunda incelenmiş ve değişik büyütmeler ile görüntülenmiştir. Mirisetin 25 mg/kg/gün doz gruplarında PPS'nin oluşumunda gecikme olduğu tespit edilmiştir. Mirisetin uygulanan gruplarda tiroid hormon seviyelerinde önemli bir farklılık görünmezken, tiroid bezinde kolloidal ve foliküler dejenarasyon gözlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, sıçanlara peripubertal dönemden pubertal döneme kadar oral gavajla verilen mirisetinin gonad gelişimi üzerine olumsuz etkileri olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, we investigated the estrogenic effects of myricetin, which is a flavonoid that is prevalently found in widespread among plants, comparing with 17β estradiol via ʺPubertal development and thyroid function in intact juvenile/peripubertal male ratsʺ assay. For this purpose, myricetin was administered at 25 mg/kg/day and 50 mg/kg/day dose levels by gavage for 30 days. During the experiment, the day of preputial seperation (PPS) and the body weights on the day of PPS were determined in rats. At the end of the experiment period blood samples were taken and whole blood count performed while T3,TSH and T4 hormone levels and alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), blood urea nitrogen (BUN), total protein, albumine, creatinine, lactate dehydrogenase (LDH) and glucose levels were determined in serum samples. Testis, epididymes, seminal vesicle, prostate and thyroid were dissected and tissue weights were recorded and then relative organ weights were calculated. In tissues were investigated potential histopathologic findings and monitorized in different magnifications by the Leica light microscopy. We determined that occurrence of preputial seperation (PPS) was delayed in the 25 mg/kg myricetin dose groups. In hormone analysis, while the levels of thyroid hormones weren't found any differences in rats treated with myricetin, colloidal and follicular degeneration was observed in thyroid gland. The result of this study demonstrate that orally gavaged myricetin causes adverse effects on development of male gonad.