Ofis mobilyasında kullanılan bağlantı sistemlerinin araştırılması
Investigation of the office furniture connecting systems
  1. Tez No: 355673
  2. Yazar: BURÇİN SALTIK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. YILMAZ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bağlantı sistemleri ofis mobilyasındaki en önemli konuların başında gelir. Çok değişik ve farklı sistemler kullanılmakla beraber, her sistem kullanıldığı ofis mobilyasına farklı tarzlar ve değerler katmaktadır. Bu çalışmada öncelikle bu sistemler tek tek ele alınmış ve açıklanmıştır. Hem tasarımdaki etkenliği hem de ortaya çıkan ürünün fonksiyonellik, DIN Normlarına uygunluğu, kullanılabilirliği, ihracat ve ithalat durumu ve satış ve pazarlama etkisi yönünden inceleme yapılmıştır. Bağlantı sistemlerinin açıklanmasından sonra, ofis mobilyası endüstrisindeki üretici büyük, orta, küçük ve mikro ölçekli toplam 73 adet firmaya yapılan anket çalışması ve bu çalışmanın yorumlanması yapılmıştır. Çıkan sonuçlar her yönüyle ofis mobilyasında kullanılan bağlantı sistemlerinin günümüzdeki ve ilerideki önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Connecting systems is heading the list of most important subjects in Office furniture. Although there are various usage of many different systems, each system adds value and different style to the Office furniture, used in. In this thesis, these systems was primarily discussed and explained. An intensive study on efficiency in design, functionality of the manufactured product, conformity to DIN norms, usability, import and export conditions and sales and marketing effects of these systems was made. Following the explanation of connecting systems, a survey with total of 73 companies in small, medium, big and micro scales, was conducted and results of this survey is paraphrased. The results brought up the importance of connecting systems used in Office furniture, today and in the future.