Araç rotalama problemi
Vehicle routing problem
  1. Tez No: 355693
  2. Yazar: FEYYAZ CELALETTİN KURUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYZA AHLATCIOĞLU ÖZKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüz lojistik yönetiminde en önemli kararlardan biri dağıtım noktalarındaki talepleri karşılayacak şekilde araçların minimum maliyetler ile rotalanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda araç rotalama problemleri üzerine uzun yıllardır birçok çalışma yapılmış ve elde edilen çözüm yöntemleri birçok şirket tarafından kullanılmaktadır. Araç rotalama problemi belli bir müşteri kümesine hizmet etmek için mevcut depo veya depolardan, bir araç filosu için optimal rotaların bulunması problemidir. Tezimizde kısaca araç rotalama probleminin temelini oluşturan gezgin satıcı problemine değindikten sonra araç rotalama problemi, türleri ve çözüm yöntemleri ile ilgili bilgi verilmiştir. Araç rotalama problemi türlerinden biri olan kapasite kısıtlı araç rotalama problemi için tamsayılı lineer matematiksel programlama modeli kurulmuş ve GAMS 24.1.3 programında yazılmıştır. Model Yıldırım Yumurtacılıktan elde edilen güncel veriler üzerine uygulanmış ve sonuçlar şirketin mevcut rotaları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's logistics management, one of the most important decisions is that vehicles are routed to meet the demands of distribution points with minimum costs. For this purpose, many studies have been done on the vehicle routing problems for many years, and the resulting solution methods used by many companies. Vehicle routing problem, in order to serve a particular customer set from available depot or depots, is a problem to finding the optimal routes for a vehicle fleet. At our thesis, after briefly mentioned about traveling salesman problem, which form the basis of vehicle routing problem, we provided information about vehicle routing problem, its types and its solution methods. Integer linear mathematical programming model was established for the capacitated vehicle routing problem, which is one type of vehicle routing problem, and the model was written on GAMS 24.1.3 program. The model applied on real data which was obtained from Yıldırım Yumurta and the results were compared with the company's existing routes.