Doğalcılık ve gerçekçilik açısından iki kadın: Tess ve Emma
Two women within the frame of naturalism and realism: Tess and Emma
  1. Tez No: 355773
  2. Yazar: EMRAH OLUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı Gustave Flaubert'in Madame Bovary (1857) ve Thomas Hardy'nin Tess of the d'Urbervilles (1891) adlı romanlarında, toplum ve aile yapısı içerisinde kadının yeri ve sorunlarını, iki farklı kültürde eserlerin ait oldukları akımlar çerçevesinde karşılaştırarak incelemektir. Romanları Gerçekçi ve Doğalcı edebi akımlar çerçevesinde irdelemek, kadın ve sorunlarının toplumsal gerçeği ne ölçüde yansıttığını göstermektedir. Eserlerin farklı ülke edebiyatlarına ait olması nedeniyle romanlar ayrı ayrı incelenmiş ve çıkarılan bulgular sonuç bölümünde karşılaştırılmıştır. Tess ve Emma'yı dışlanma ve yabancılaşmaya götüren nedenler, ataerkil aile baskısı, toplumun ahlaki değer yargıları ve ekonomik zorlukların kadını baskı altına alması olarak açığa çıkarılmaktadır. Her iki romanda da, kadın karakterlerin yaşam sınırlarını erkek egemen yapının belirlediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu veriler ışığında, aile ve toplum tarafından kadına atfedilen nitelikler ve uygulanan baskılar sonucunda ortaya çıkan kadın figürü ile 19. yüzyıl toplumu içerisindeki kadın portresinin benzerlikler gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak iki karakterinde yaşadığı sıkıntılara sebep olan erkek egemen yapıdan kurtulma istekleri ve adalete kendileri ulaşma çabalarında oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the situation and problems of a woman in society and family pattern in two novels that belong to different cultures, namely Madame Bovary (1857) by Gustave Flaubert and Tess of the d'Urbervilles (1891) by Thomas Hardy, through a comparison within the scope of movements. Examining the novels within the framework of the realist and naturalist literary movements demonstrates to what extend women and their problems reflect the reality. Since the novels belong to the literatures of different countries, they are analysed separately and the obtained findings are compared in the conclusion part. In the study, the reasons that pave the way for discrimination and alienation of Tess and Emma are revealed as 'patriarchal family oppression', 'the norms of the society' and 'women's being under pressure due to financial difficulties'. It is deduced in both of the novels that the women characters' base for living is determined by the malestream. In the light of issues stated, it is displayed that the woman figure which appears as a consequence of the qualifications that are attributed to them by the family and society and the pressures put upon them has similarities with the women portray in the 19th century. Consequently, it is confirmed that both Tess and Emma try to escape from the patriarchal society which has caused the troubles they have experienced and strive to reach justice on their own.