Savaş sonrası (1950-1960) İngiliz tiyatrosunda Anti-kahraman
Antihero in post-war British drama (1950-1960)
- Tez No: 355777
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET BELGİN ELBİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu tezin amacı İkinci Dünya savaşı sonrasındaki on yıllık dönem (1950-1960) içinde yazılan, dönemin önde gelen tiyatro metinleri olan Samuel Beckett'in Waiting for Godot (1953), John Osborne'nun Look Back in Anger (1956), Shelagh Delaney'nin A Taste of Honey (1958) ve John Arden'ın Serjeant Musgrave's Dance (1959) adlı oyunlarını anti-kahraman başkişiler bağlamında incelemektir. Bu incelemenin kavramsal ve tarihsel çerçevesini belirlemek amacıyla farklı çağlardaki edebi eserlerde anti-kahraman kullanımı gösterilmiş, anti-kahramanın soybilimsel bir analizi yapılmış ve bu bağlamda savaş sonrası İngiliz tiyatrosu üzerine bir araştırma sunulmuştur. Giriş, anti-kahraman kavramını açıklama, örnekleme ve tanımlamaya ayrılmış, ayrıca bu tipin belirginleştiği dönem olan İkinci Dünya Savaşı sonrası İngiltere tiyatrosunu geniş bir bakış açısıyla incelemiştir. Bu bilgiler ışığında Birinci Bölüm, İkinci Bölüm, Üçüncü Bölüm ve Dördüncü Bölümlerde sırasıyla 1950-1960 yılları arasında yazılan Waiting for Godot, Look Back in Anger, A Taste of Honey ve Serjeant Musgrave's Dance adlı oyunlar, anti-kahraman kavramı merkeze alınarak incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise Waiting for Godot, Look Back in Anger, A Taste of Honey ve Serjeant Musgrave's Dance adlı oyunların anti-kahraman kavramı bağlamında toplu bir değerlendirmesi yapılarak çalışma sonlandırılmıştır. Bu inceleme sonucunda, anti-kahramanın oyun yazarları için savaş sonrası dönemin toplumunun gerçek bir resmini çizme ve dönemin politikalarını eleştirme açısından bir araç olarak kullanılması yönüyle, işlevsel bir nitelik taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the representation of the anti-hero as the main character(s) in Samuel Beckett's Waiting for Godot (1953), John Osborne's Look Back in Anger (1956), Shelagh Delaney's A Taste of Honey (1958) and John Arden's Serjeant Musgrave's Dance (1959) written in the decade after the Second World War. The portrayal of the anti-hero in literary works of different ages and a genealogical analysis of the term is also presented in order to determine the conceptual and historical framework of the study. The introduction studies the definition and examples of anti-hero, and has a general look at the English theatre in the post-war period, the time-span for the widespread usage of the anti-hero. Chapter One, Chapter Two, Chapter Three and Chapter Four examine the anti-hero, respectively, in Waiting For Godot, Look Back in Anger, A Taste of Honey and Serjeant Musgrave's Dance. In the Conclusion, this study presents an overall evaluation on the significance and implications of the portrayal of anti-heroes in Waiting For Godot, Look Back in Anger, A Taste of Honey and Serjeant Musgrave's Dance. Consequently, it is observed that anti-heroes are functional in enabling dramatists to present a real picture of contemporary society and a criticism of the politics of the contemporary age.