Türkiye'de orman yangınlarının coğrafi dağılışı
Geographical distribution of forest fires in Turkey
- Tez No: 355799
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ELİBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Geography, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin coğrafi bölgelerinde meydana gelen orman yangınlarının nerelerde ve ne gibi nedenlerden meydana geldiğinin belirlenmesini amaçlamakta olup 2005–2010 yılları arasında kaydedilmiş olan orman yangınlarına ait verilerden oluşmuştur. Orman yangınlarına ait yangın noktalarından yola çıkarak coğrafi bölgeler içinde, orman yangınlarından etkilenen orman alanları tespit edilmiş, 2005–2010 yılları arasındaki dönemde aylık, yıllık ve toplam dağılışlar incelenmiş, mekân ve zamandaki bu dağılışlar karşılaştırmalı olarak nedenleriyle birlikte ortaya konmuştur. Bu incelemenin sonucunda, hangi ayda ve yılda, nerelerde orman yangınlarında azalma veya artış olup olmadığı tespit edilmiş, sayıları ve nedenleri detaylı bilgi verilmiştir. Yangınların meydana gelme nedeni özellikle insan kaynaklı olduğu için bu konu üzerinde de oldukça fazla durulmuştur. 2005-2010 yılları arasında en çok görülen 5 detay nedenin haritalanmasında azda olsa yangın noktalarının üst üste gelip çakışabileceği düşünülerek bu detay nedenlere ait yedi harita sadece o detay nedeni içerecek şekilde hazırlanmıştır. Bu noktada ulaşılmaya çalışılan amaç orman yangınları hakkında inceleme yapacak kurum ve kuruluşlar ile ilgili halkın bilinçlendirilmesidir. Yerel ölçekte ulaşılmak istenen en büyük amaç ise yangının meydana geldiği yöredeki halkta hangi nedenin en çok kendi yörelerinde görüldüğü konusunda öngörü oluşturmak ve halkın karşı tedbirleri almaları konusunda bilinçli olmalarını sağlamaktır. Bu sonuçlara göre, çıkış yerleri bakımından yangınların hangi ayda, nerelerde fazla görüldüğü konusundan yola çıkarak, yerel ölçekte ayrıntılı etütlerin yapılması, ilgili ay için orman varlığına sahip alanlarda çok mu yada az mı çıktığının araştırılması, sorunların tespit edilmesi, çözümlerin geliştirilmesi ve afet bölgelerine göre çözümlerin oluşturulması gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This work aims to identify the reasons as to why forest fires occur and the areas falling under the scope of geographical areas affected from forest fires in Turkey. Our work covers data extracted from recorded forest fires in the years between 2005-2010. Based on fire spots of forest fires, forest areas affected from forest fires within geographical areas has been identified. In this framework, between the periods of 2005 and 2010; monthly, yearly and total distributional patterns is examined, and the comparative reasons behind locational and time distributions are put. As a result of this examination, increase and decreases in forest fires is detected in yearly, monthly and locational terms, and detailed information is given in both numeric and percental forms, is provided on the reasons and statistics of the forest fires. Given that most of fires are man-made, particular attention has been given to this phenomenon. At this point, the aim is to raise the awareness of the institutions that will conduct research in this area, as well as raising the awareness of the locals. The main objective to be reached on local scale is to create a vision on part of locals about the reasons behind forest fires, and to raise the awareness of the locals on measures to be taken against forest fires. According to these results, based on the locations where forest fires take place more or less frequently in monthly terms, several recommendations are put forward such as carrying out detailed etudes, investigating the reasons behind why forest fires occur more frequently in forest covered areas, identifying problems, developing solutions, and putting forward recommendations for solutions tailored for disaster areas.