La mujer caída y el ángel del hogar en Aşk-ı Memnu (1899) de Halit Ziya Uşaklıgil y Fortunata y Jacinta (1887) de Benito Pérez Galdós
Halit Ziya Uşaklıgil'in Aşk-ı Memnu (1899)'sunda ve Benito Pérez Galdós'un Fortunata y Jacinta (1887)'sında düşmüş kadın ve evin meleği
  1. Tez No: 679291
  2. Yazar: YAĞMUR CEVGER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JULIA MARTINEZ GONZALEZ KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İspanyolca
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bir toplumdaki kadın ve erkeğin sosyal konumları, çoğu zaman her millete ve zamana bağlı olarak çeşitli farklılıklar göstermektedir. Cinsiyetlerine ve toplumdaki konumlarına göre her ikisine de tarihin farklı dönemlerinde farklı sosyal görevler ve sorumluluklar yüklenmiş, bu farklılıklar evlilik içindeki yükümlülüklerine de yansımıştır. Bu çalışma, öncelikle geçmiş toplumlarda ideal bir kadın modeli veya figürü olup olmadığı, ideal kadının (ev meleği) nasıl olduğu ve ondan ne gibi sosyal görevlerin beklendiği, veya XIX yüzyıl normlarını ihlal ettiğinde (düşmüş kadın) ne olduğunu sorgulamaya ve daha sonra karşılaştırmalı araştırmalar yoluyla bulguların bir kültürden diğerine önemli farklılıklar gösterip göstermediğine odaklanacaktır. Spesifik olarak karşılaştırılacak ülkeler, farklı kıtalarda ve farklı kültürlere sahip iki ülke olan İspanya ve Türkiye'dir. Her ikisi de kadın figürlerinde üretken bir hareket olduğu ve toplumsal cinsiyet sorunu ve evlilik kurumu üzerinde odaklandığı için Realizm (19. yüzyılın ikinci yarısı) içindeki roman üzerinden incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The social status of women and men in society often differ according to each nation and in time. Throughout history, various social duties and responsibilities have been assigned to both genders based on their sex and social status. This reflects the obligations of the two in a marriage. This study focuses on questioning the existence of the ideal woman as a model within societies in the past and on identifying what is the ideal woman (the angel of the home) and what are her assigned social duties. In this regard, the study also aims to discover and question the woman who is not following traditional customs and transgressing the decynomonic norms (fallen woman) and finally to examine any significant differences between the customs and traditions of one nation to another by implementing comparative research methods and utilising the findings related. The countries, Spain and Turkey, specifically are selected as each is located on a different continent and has its own distinctive culture. Both will be studied through the novel within Realism (second half of the 19th century) as it is a prolific movement in female figures and focused on the problem of gender and the institution of marriage.