AB istihdam stratejisi kapsamında aktif işgücü piyasası politikaları etkinliği: Meta analiz yöntemiyle bir değerlendirme
Active labor market effectivness under EU employment strategy: Evaluation by meta-anaysis
- Tez No: 355815
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE TÜRCAN ÖZŞUCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Avrupa Birliği ülkelerinde aktif işgücü piyasası politikaları kapsamında uygulanan programların istihdam şansı ve işsizlik süresi üzerine etkilerini incelemek çalışmanın esas hedefini oluşturmaktadır. Aktif programlarının etkisi, veri kümesini Avrupa İstihdam Stratejisinin ortaya çıkışı 1997 yılından 2013 yılına kadar olan bireysel çalışmalar üzerinden meta-analiz yöntemiyle değerlendirilmektedir. İstihdam ve danışmanlık hizmetleri, işgücü eğitim programları ve iş ve istihdam yaratma programlarının istihdam ve işsizlik süresi üzerinde etkisini araştıran mikroekonomik değerlendirmelerin çıktılarını sentez ederek etki analizi yapılmıştır. Deneysel ve deneysel-olmayan 22 bireysel çalışmadan AİPP kapsamında 53 işgücü eğitim, iş arama ve istihdam hizmetleri, iş ve istihdam yaratma programları için sabit ve rastgele etki modelleri çerçevesinde etki analizi yapılmıştır. Değerlendirme sonucunda her 3 program için çalışmalar arası heterojenlik testi kabul edilmiştir. Rassal etki modeline göre her üç program için programa katılım istihdam şansı üzerinde pozitif ancak küçük etki büyüklüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study of the impacts of active labor market policies in European Union on the employment opportunities and unemployment duration is the primary purpose of this thesis. This impact is evaluated based on the individual and independent researches between 1997-2013 after the advent of European Employment Strategy and using Meta-Analysis method. The impacts of job search assistance and employment services, labor market training and job and employment creation programs on employment chance and unemployment duration is analyzed by synthesis of the outcomes of microeconometric evaluations. By using the outcomes of 22 individual researches, 53 active labor market programs were analyzed in three categories: job search assistance and employment services, labor market training and job and employment creation programs. For these analyses two models, namely, fixed effect and random effect were employed. For all three categories the heterogeneity among the researches was verified. For each program random effect model showed positive albeit trivial effect on employment chance.