Görsel ve işitsel arşivlerin analogtan digitale çevrilmesi: İRİB ve TRT arşivlerinin incelenmesi
Study on converting audio-visual archives from analogue to digital: Case study IRIB & TRT
  1. Tez No: 355833
  2. Yazar: YAHYA NAZEMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN ÖZDEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arşiv, Archive
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Radyo ve Televizyon arşivleri, üretilen materyalleri çeşitli amaçlarla geleceğe aktarılması gerekliliğini düşünerek saklamaya karar vermelidirler. Bu materyaller zaman surecinde hızla artması, medya kurumların büyük bir çabayla karşılaştırmaktadırlar. Teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi sonucunda görsel-işitsel materyaller arşiv malzemeleri içerisinde özel bir yere sahip olmaya başlamıştır. Kimyasal yapıları ve teknik özellikleri nedeniyle görsel-işitsel materyallerin korunması ve kullanımı uzmanlık gerektirmektedir. Görsel- işitsel kayıt için filmlerden bantlara ve disklere kadar çok farklı özelliklere sahip malzemeler kullanılmıştır. Analog ortamlarından dijital sistemine geçilmiş olup her geçen gün daha kaliteli görüntü elde edilebilmesi için özel çalışmalar yapılmaktadır. Demek ki arşivler hiç bir zaman, analogtan dijitale geçiş zamanı kader etkilenmemişlerdir. Görsel ve işitsel kaynakların analogtan dijitale geçiş aşamaları, donanım ve yazılım Gereksinimleri önemli olan konulardandır. Gerekli olan bütün bu gelişmelerin takip edilmesi ve zamana ayak uydurulması ancak konuyla ilgili geniş çaplı bilgi birikimi ile ciddi çalışmalar sonucunda gerçekleşebilir. Görsel ve işitsel arşivlerin tarihçesi, kuruluş ve ilerleme aşamaları ve ayrıca arşivlerin analogtan dijitale dönüştürülmesine neden olan etkenler ele alınmıştır. Analogtan dijitale geçişte, uyulması gereken standartlar ve kullanılması gereken yöntemler araştırılarak bu süreç için gerekli olan teknoloji ve imkânlar belirlenerek TRT ve İRİB' DE dijitalleştirme aşamaları ile uygulamalarının benzer ve farklı yönleri incelenmiştir. Böylelikle bu kurumların yaşadığı problemler ve geldikleri aşama ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radio and television centers archives store and preserve produced resources for various purposes especially for future transition. These centers had faced with a great challenge as these resources increased through time. Successive technological growth placed archives and their embedded recourse in a high degree of importance. Thus, in order to be active and operate in the realm of archive a specific technical expertise is needed. In the development rout of archives from films, tapes up to laser discs, use of different tools for their application could be observed. Each of these tools in their turns used for the achievement of higher voice and picture quality. It should be acknowledged that archives were not affected and fundamentally changed in anytime as the era of their pass from analog to digital. For their pass from analog to digital, stages, soft and hard wares, and standards are needed these can be achieved using fundamental and up-to-date researches in accordance with the present technology. we discussed about the history of the auditory and visual resources, appearance and developmental stages of archives, necessity of a pass from analog to digital, needed standards and technologies and the accurate management of these systems. From the other hand, the condition of the central archives TRT and IRIB radio and television organizations are studied and their passage from analog to digital resources compared.