22. Dönem Gaziantep milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri (2002-2007)
22. Period parliamentarians of Gaziantep and their political activities (2002-2007)
- Tez No: 533609
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tez çalışması 22. Dönem Gaziantep Milletvekillerinin 2002 ile 2007 yılları arası Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapmış oldukları siyasi faaliyetleri içermekte ve bunlarla ilgili değerlendirmelerde bulunulmaktadır. 22. Dönem Gaziantep Milletvekillerinin sosyal durumu, ekonomik yapısı, almış olduğu eğitimler, yaşları, meclisteki yasama faaliyetlerine katılımları, bulundukları siyasi partinin yapısı, tutumu üzerinde durmayı amaçlamıştır. Tez çalışması hazırlanırken 2002-2007 yılları arası 22. dönem yasama yılına ait Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin arşivinde bulunan ve 22. Dönem Gaziantep Milletvekillerini içeren, Türkiye Büyük Millet Meclisi Tutanak Dergileri incelenmiştir. Bu dönem milletvekillerinin kişisel bilgilerinin çerçevesinde biyografileri araştırılmıştır. Meclis tutanaklarından milletvekillerinin yasama çalışmaları ile ilgili kayıtlar tespit edilmiş ve bölgenin tarihsel gelişimi, coğrafi, sosyal, ekonomik ve kültürel durumu hakkında çeşitli bilgiler verilmiştir. Bu çalışma Gaziantep ili ile sınırlandırılmış, Gaziantep'in 2002-2007 yılları arası 22. dönemindeki durumu ve 22. Dönem Gaziantep Milletvekillerinin faaliyetleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study includes that 22. Period Parliamentarians of Gaziantep¬¬'s political activities at Turkish Grand National Assembly between 2002 and 2007 years and makes evaluations about them. This thesis aim is elaborate about 22 Period Parliamentarians of Gaziantep's social situation, economic structure, educational background, their ages, joining legislative activities at parliament, their political party's structure, manners. While preparing of this thesis study, examined Turkish Grand National Assembly's report journals what be found at Turkish Grand National Assembly's archive and belonging to 2002 and 2007 years with 22. Period of Legislative Year's Parliamentarians of Gaziantep. Parliamentarians of this period's biographies be examined according to their personal informations. From parliament reports, be detected reports about parliamentarians legislative activities and be given various informations about region's historical development, geographical, social, economical and cultural situations. This study be restricted with Gaziantep province. Be tried of reveal about Gaziantep's situation on 22. Period between 2002-2007 and about 22. Period Parliamentarians of Gaziantep's activities.