Örgütsel adalet, örgütsel vatandaşlık ve örgütsel sağlık kavramları arasındaki ilişki; bir alan araştırması
A field research about relationship between concept of organizational justice, organizational citizenship and organizational health
- Tez No: 355860
 - Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
İşletmelerin 21'nci yüzyılda sürdürülebilir tek kalıcı rekabet avantajı, en büyük serveti olan çalışanlarının davranışlarıdır. İşletmelerde çalışanlar adalet algıları vatandaşlık davranışlarına etki etmektedir. Örgütün hedeflerine ulaşabilmesi için sağlıklı bir yapı içerisinde olması gerekmektedir. Bu yüzden işletmeler için örgütsel davranış konusu oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Örgütsel davranış alanında birçok araştırma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı çalışanların örgütsel adalet algıları ile örgütsel vatandaşlık davranışları ve örgüt sağlığı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmada öncelikle yerli ve yabancı literatür taraması sonucunda teorik alt yapısı oluşturulmuştur. Teorik alt yapı sunulduktan sonra, araştırmanın uygulama kısmını oluşturmak için anket uygulaması ile veriler toplanmıştır. Araştırma Kahramanmaraş'ta tekstil ve metal mutfak eşyası sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde gerçekleştirilmiştir. Anketin ilk bölümü demografik sorulardan oluşurken, ikinci bölüm örgütsel vatandaşlık ölçeği, üçüncü bölüm örgütsel adalet ölçeği ve son bölüm olan dördüncü bölüm ise örgüt sağlığı ölçeğinden oluşmaktadır. Araştırmanın analiz kısmında ölçeklerin güvenirlilik testi yapıldıktan sonra, frekans analizi yapılmış ve aralarındaki ilişkiyi ortaya koymak için korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, businesses only lasting competitive and sustainable advantage, which is their greatest worth is the behavior of their employees. Employees perceptions of justice influence their citizenship behaviour. Organization need to be in a healthy structure to achieve organizational goals. So for businesses occupy an important place in organizational behavior. A lot of research has been conducted in the field of organizational behavior. The aim of this study is to reveal relationship between employee perceptions of organizational justice, organizational citizenship behavior and health organizations. First of all, as a result of searching domestic and foreign literatüre, theoretical infrastructure has been created. After theoretical infrastructure was presented, survey and its datas were collected to create part of the survey's practice. Our research was carried out in the textile and metal utensils business sector where in business in Kahramanmaraş. While the first part of the questionnaire consists of demographic questions, the second part about organizational citizenship scale, the third part about organizational justice scale, and the last one consists of the scale of organizational health. After testing the reliability of research's analysis scale, frequency analysis has done and an correlation analysis was performed to reveal the relationship between them.