Sosyal güvenlik harcamalarının gelir dağılımı üzerine etkisi
Effect of the social security expenditure on income distribution
- Tez No: 355859
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖRNEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Gelir dağılımı bozukluğu, toplumsal refahın artması ve yayılmasının önünde önemli bir engeldir. Modern toplumlar bu engeli aşmak için birçok araç kullanmaktadırlar. Bu araçların başında da sosyal güvenlik sistemleri gelmektedir. Sosyal güvenlik harcamalarının her ülkede gelir dağılımını farklı derecede iyileştirmesi sosyal güvenlik modellerinin farklılığından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de sosyal güvenlik harcamalarının gelir dağılımı üzerine etkisini analiz etmektir. Bu değişkenler arasındaki nedenselliği test etmek için Genişletilmiş Dickey-Fuller ve Philips- Perron birim kök testi, Johansen Eşbütünleşme testi ve Granger nedensellik testi kullanılmıştır. Ampirik uygulama sonunda, Türkiye'de uzun ve kısa dönemde, sosyal güvenlik harcamaları gelir dağılımı arasında negatif ilişki elde edilmiştir. Ancak büyüme ile gelir dağılımı adaleti arasında pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Çalışma, Türkiye'de sosyal güvenlik harcamalarının gelir dağılımını iyileştirmesine yönelik politika önerileri açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Income inequality is a major obstacle for socio-economic welfare. Modern states use many tools to overcome this problem. Social security is the most preferred among these tools. Effect of the social securtiy expenditures on the income distribution is not the same for all countries because of different social security models. The aim of this study is to analyze the effect of the social security expenditures on income distribution in Turkey. To examine causality relation between Social Security Expenditure (SSE) and income equality, unit root test, such as The Augmented Dickey-Fuller (ADF) and the Philips-Perron (PP), Johansen co-integration test Granger causality test was applied. At the end of analysis, in both long and short period, negative relation between social security expenditures and income equality was observed. However, in both periods, positive relation between economic growth and income distribution was viwed. The study has some policy suggestions about how to decrease income inequality by using social security expenditures in Turkey.