Muhasebe meslek mensuplarının mükellef sayıları ile hizmet kaliteleri arasındaki ilişkinin ölçümü; Kahramanmaraş ili örneği
The measurement of the relationship between the accountants' taxpayer number and service quali̇ty: the sample of Kahramanmaraş
  1. Tez No: 355861
  2. Yazar: MEHMET KAZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YARDIMCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ekonomik yaşamın gelişerek büyümesi, yeni alanların ekonomiye dahil olması,işletmelerin her geçen gün ekonomik değerlerin artmasına ve yeni işletmelerindoğmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda ekonomide devlet kurum ve kuruluşlarıile sıkı bir bağ içerisinde olan muhasebe meslek mensuplarına sunulan hizmetin bir köprü görevi görmesi nedeniyle büyük bir pay düşmektedir.Çalışmada muhasebe mesleği ve hizmet sektörü konuları ele alınmış, çalışmanın temel amacı ise; muhasebe meslek mensuplarının sunmuş oldukları hizmetin kalitesini ne düzeyde algıladıkları ve demografik, mesleki durumları, mükellef sayıları gibi değişkenlerin sunmuş oldukları bu hizmeti ne yönde etkilediği üzerine olmuştur. Çalışmanın uygulama bölümünde örneklem olarak Kahramanmaraş 'da faaliyet gösteren meslek mensupları seçilmiş ve bu bağlamda meslek mensupların sunmuş oldukları hizmetin kalitesi tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada ortaya çıkan sonuçlar neticesinde meslek mensuplarının meslek yaşamında yapılacak yeni düzenlemelere katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
As the economical life extends, new areas are included in economy and the number of enterprises raise and led the birth of new enterprises. Within this context, the doyens of accountancy as a profession plays a mediating role between the public institutions by serving in depth affairs and possesses a great share. In the present study accountancy as a profession and services sector are tackled and the main aim of this study focused on what ways the relationship between the quality of perceived service and demographic, professional situations, number of taxpayers is affected. The empirical part of the study has a randomly selected sample of accountants in Kahramanmaraş and within this context the quality of the service provided by the sample was studied to be determined. It is expected that the result of the present study can make contribution on the new regulations about the professional life of accountants.